Podnikatel dlužil bývalému zaměstnanci 130 tisíc korun a neměl se k úhradě. Kriminalistům nedalo velkou práci žháře vypátrat, došli si pro něj na jednu pardubickou ubytovnu. Za způsobenou milionovou škodu mu nyní hrozí až tříleté vězení.

"Požár v objektu nejmenované firmy vzplanul v sobotu 4. prosince. V ten den byl pachatel neznámý, ale provedené úkony na místě a další prověřování už ukázaly, koho hledat. Už ve čtvrtek 9. prosince si pardubičtí kriminalisté pro podezřelého přišli na ubytovnu. Jde o 43letého muže - bývalého zaměstnance, který dodávku v areálu firmy zapálil proto, aby se majiteli pomstil za neshody a dluh, který vůči němu údajně má," uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava v roce 2019.
Dva roky od střelby v Ostravě. Vrahova pistole by mohla skončit v muzeu

Podezřelý byl zaměstnancem poškozené firmy od června letošního roku a poslední den v práci strávil 12. října 2021.

"Pracovní poměr dle jeho slov ukončil na svou žádost. Majitel mu měl dlužit 130 tisíc a na žádosti o vyplacení nereagoval. Zlost, zrada a zklamání, to všechno v 43letém muži vřelo natolik, že se rozhodl pomstít. Posilnil se vodkou, vše promyslel a vydal se k areálu. Přelezl plot, tekutým podpalovačem polil vozidlo s reklamními nápisy firmy a škrtl zapalovačem," líčí Maturová.

Škoda přesáhla milion 

Podpalovač však nefungoval tak rychle jak předpokládal a chvíli čekal, jestli se to vůbec rozhoří. Až když si byl jistý, že auto plameny pohltí, teprve potom stejnou cestou spokojeně odešel. Při čekání na autobus zaznamenal příjezd hasičů. "Vůbec nepochyboval o tom, že jedou na požár, který on sám založil," dodala mluvčí.

Soud, soudce - Ilustrační foto
Mimořádný případ: Kam s ní(m)? Obžalovaný muž se mění v ženu

Neshořelo pouze vozidlo v hodnotě 850 tisíc korun, požár poškodil i přilehlo halu a zastřešení firmy. "Podezřelý se k jednání doznává, za poškození cizí věci mu hrozí až tříleté vězení. Škoda převyšuje milionovou hodnotu," uzavřela policejní mluvčí.