Nadále platí, že mezi útočníky převažují muži. V posledních letech ale přibývá žen, které svým partnerům ubližují. Dokonce dochází k situacím, kdy jsou kvůli hrubostem vykázány z domovů. Vloni takový osud potkal jen v Moravskoslezském kraji hned čtyři agresorky. V letech 2019 a 2020 tam přitom skončila za dveřmi bytu pouze jedna žena, v roce 2021 dvě.

„U domácího násilí nelze pohlížet stereotypně na muže jako agresora a ženu jako oběť, neboť i muž se může stát obětí domácího násilí,“ řekla Deníku Pavla Procházková z moravskoslezské policie.

Jako příklad uvedla ženu z Ostravy, která doma opakovaně napadala svého partnera. Při posledním incidentu udeřila pěstí i dceru. Muž i dcera museli být převezeni do nemocnice. „Díky včasnému oznámení a ochotě obětí situaci řešit, pak mohlo být zabráněno dalším případným incidentům,“ dodala Procházková.

Vloni moravskoslezští policisté vykázali z obydlí 87 osob, což je o 16 méně než v roce 2021. Nejčastěji zasahovali na Ostravsku (30krát), Karvinsku (19krát), Opavsku (16krát) a Frýdecko-Místecku (13krát). Nejméně násilností se odehrálo na Novojičínsku (4), Bruntálsku (5).

„U domácího násilí lze hovořit nejen o fyzické agresi. Mnohdy skrývá i násilí psychické, které je mnohem méně viditelné a obtížně odhalitelné,“ uvedla Procházková.

Takovým peklem si prošla žena z Karvinska, kterou fyzicky i psychicky týrali její bývalý manžel a syn, a to již od roku 2016. Několikrát ji vyhodili z bytu a nechtěli ji pustit zpátky. Nakonec musela přespat ve sklepních prostorech bytového domu.

Cílem jsou i senoři

Výjimkou bohužel není ani násilí vůči seniorům. Útočníci spoléhají na svou fyzickou a psychickou převahu. Takovýto případ se stal na Opavsku, kde byl vykázán mladý muž. Matku urážel, následně přešel výhrůžkám, které v ženě vzbudily obavu o život a zdraví. Soužití vyústilo v situaci, kdy syn matku ohrožoval nožem.

Někteří z násilníků byli v loňském roce vykazováni opakovaně. Jiní zákon porušili, a to nejen tím, že se domáhali vstupu do obydlí.

„Mnoho lidí si představí pouze zákaz navazování fyzického kontaktu, stejně jako muž z Karviné,“ doplnila Procházková, podle které dotyčný oběť kontaktoval prostřednictvím sociální sítě a aplikace. Poslal jí několik textových a hlasových zpráv. „Tímto jednáním však mařil podmínky vykázání ze společného obydlí a byl policisty řešen v rámci přestupkového zákona,“ vysvětlila Procházková.

Tajné mezinárodní gesto

Oběti domácího násilí si mohou pomoc přivolat prostřednictvím nenápadného mezinárodního gesta, které již po celém světě pomohlo řadě lidí. Gesto vypadá tak, že se otevře dlaň a natáhnou se prsty, přičemž palec se skrčí do vnitřní části dlaně.

Následně i zbylé čtyři prsty osoba ohne k palci a palec do těchto prstů takzvaně schová. Vznikne tak pěst s ukrytým palcem uvnitř. Toto gesto je mezinárodní a používá se po celém světě.

Obětem násilí pomůže tajné gesto

Podle policistů je důležité, aby v sobě oběti přemohly strach a na někoho se obrátily. „V případě potřeby je zřízena i linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí, a to nonstop na čísle 116 c006,“ uvedla Pavla Procházková z moravskoslezské policie.

„Pokud víte o někom, kdo je ohrožen domácím násilím, doporučte mu, aby kontaktoval pomáhající instituce, mezi které patří samozřejmě policie, ale také například Bílý kruh bezpečí a Intervenční centrum. To se nachází v Ostravě v Jurečkově ulici (pro okresy Ostrava, Opava a Nový Jičín) a v Havířově na ulici Opletalově (pro okresy Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná),“ uzavřela Procházková.

| Video: Youtube