Nehoda, která nemá na Svitavsku obdoby, se stala v sobotu 12. února kolem půl páté ráno v Litomyšli u vlakového nádraží. Osobní auto Škoda Fabia začalo po nárazu do stromu hořet. Ve voze cestovali čtyři mladí lidé. Ven se dostal jen osmadvacetiletý muž. Sourozenci a jejich sestřenice ve voze uhořeli.

Z místa tragické nehody na D5 u Benešovic.
Na dálnici zemřely dvě děti i s otcem. K tragédii zřejmě přispěla stará svodidla

Vyšetřování nehody trvalo měsíce. „Posuzovat se bude technický stav vozidla a prověřovat budeme i samotný nehodový děj. Vyšetřovatel musí důsledně zhodnotit všechny zjištěné důkazy,“ uvedla před časem policejní mluvčí Markéta Janovská.

Pod vlivem alkoholu

Vyšetřovatel dlouho vyhodnocoval důkazy a znalecké posudky. Řidiče obvinil z trestného činu usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky.

„Kriminalisté muži kladou za vinu, že po předchozím požití alkoholu a pod vlivem návykových látek, a to pervitinu a marihuany, řídil osobní vozidlo Škoda Fabia. V něm vezl další tři osoby. S vozidlem následně havaroval, kdy po nárazu do stromu došlo k zahoření vozidla a následnému úmrtí tří spolujedoucích,“ sdělila Janovská. Po nehodě policisté řidiči naměřili 1,82 promile alkoholu v dechu. Tomu odpovídal i následně provedený krevní test.

Ilustrační snímek
Napadl mě Ukrajinec, tvrdila žena z Hradce na facebooku. Policie vše vyvrátila

Ve voze zahynuly dvě ženy ve věku 22 a 23 let a osmnáctiletý mladík. Obviněný byl při příjezdu policie mimo vozidlo a zprvu nebylo jasné, zda ho řídil právě on.