V jihoafrické Namibii je častým turistickým cílem rezervace Cape Cross na takzvaném Pobřeží koster (Skeleton Coast). Lidé tam jezdí rádi především za velkou kolonií lachtanů, kteří tam pravidelně rodí svá mláďata.

Přímo v budově, kde lze zakoupit vstupné, prodávají i různé suvenýry. Mezi nimi také přívěsky z lachtaních zubů a drápů. V Asociaci cestovních kanceláří ČR zaznamenali příběh turisty Pavla (jméno je pozměněno, skutečné jméno redakce zná - pozn. red.), kterému se tamní nákup vymstil.

Pozor na to, co si z dovolené chcete přivést. Pobyt u moře se může prodražit, když člověk přiveze problémové suvenýry
Víte, jaké suvenýry si z dovolené nesmíte vozit? Hrozí pokuty, někde i vězení

Koupil si tam přívěsek a nějaké drobné dárky pro kamaráda. Nepřišlo mu to divné ani podezřelé, protože lachtanů je tam všude mnoho. Stejně jako jejich mrtvých těl po vzájemných soubojích nebo po střetech s auty.

Přívěsek proto nosil jako jediný suvenýr z Namibie hrdě na krku, a to i při návratu domů. Jenže na letišti v pražské Ruzyni si toho všimli celníci. Přívěsek mu na místě zabavili. Muž v tu chvíli vůbec netušil, že provedl něco zakázaného a že dovoz i běžně zakoupitelných artefaktů je ilegální. V následném správním řízení musel navíc uhradit pokutu pět tisíc korun.

Česká inspekce životního prostředí opakovaně upozorňuje, že kupříkladu právě z jižní Afriky nelze vyvážet původní druhy zvířat a rostlin, sukulentní rostliny (ve stonku nebo v listech umějí shromažďovat vodu) nebo kůži zvířat.

Certifikát není zárukou

Jak podotkl člen představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR Petr Novotný, podobných suvenýrů si lidé mohou ve světě nakoupit celou řadu. „Někteří obchodníci nabízejí i jakýsi certifikát se souhlasem k vývozu. Jeho pravost však může být diskutabilní,“ upozornil.

Upozornil, že nákup i sběr přírodnin může být trestán i přímo v navštívených zemích a konkrétních lokalitách. „Za zmínku stojí například zákaz sběru hrubozubého růžového štěrku na plážích La Spiaggia Rosa na Sardinii,“ dodal.

Suvenýry z Chorvatska? Nejčastěji olivový olej, víno, pálenku, likéry, marmelády, sušenky či produkty z levandule si vozí Češi z dovolené na Jadranu. Rozmanitá země jim toho nabízí mnohem víc.
Suvenýry z Chorvatska? Zapomeňte na kýč, originálních dárků je celé moře

Deník nedávno informoval, že čeští inspektoři v posledních letech uložili pokuty v rozmezí od sta do patnácti tisíc korun. „Největší byla za dovoz přípravků tradiční asijské medicíny,“ uvedla zástupkyně mluvčího Miriam Loužecká.

Zákon umožňuje uložit pokutu i fyzickým osobám až do výše 1,5 milionu korun. Závažné případy je dokonce možné řešit dle trestního zákona. Mohou tedy skončit i odnětím svobody člověka, který nějaký vzácný suvenýr z dovolené přiveze. Potíže navíc mohou nastat už přímo v destinacích, z nichž se člověk vrací.