Co ho k smutnému činu dohnalo, zatím není jisté. Starší muž na okno v třetím patře Centra univerzita v Táboře ve Vančurově ulici vylezl kolem půl 12 dopoledne. Mezi přítomnými pozorovateli nacházel slova útěchy i nepochopení.

Někteří ho dokonce ke skoku vybízeli. „Je to komedie, zaměstnat na tak dlouho záchranáře. Stejně neskočí, když je tu už od rána,“ zmínil muž stojící na chodníku. „Připomíná mi jednoho známého, nechápu, proč tam je takovou dobu a hasiči mu tam nedají matrace a celé to neukončí rovnou,“ doplnila ho mladá žena.

Když oznámí sebevraha

Když policie přijme oznámení o sebevražedném chování na obvodní oddělení nebo cestou linky 158, vysílá na místo okamžitě hlídku. „Místo zajistí a pokouší se s dotyčným neprodleně vyjednávat,“ popsal policejní mluvčí Milan Bajcura s tím, že zároveň předají informaci operačnímu středisku Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. „Odtud potom operační důstojník vysílá do místa určení další složky integrovaného záchranného systému,“ popsal praxi.

Pomáhali strážníci

Posléze tedy vyjíždí také kriminalisté, příslušníci zásahové jednotky, hasiči a zdravotníci. „V tomto konkrétním případě nám pomáhali i strážníci Městské policie Tábor, kteří ohraničili celý prostor parkoviště páskou, uzavřeli okolí a mohli nám pomoci se svou místní znalostí s identifikací osoby,“ doplnil Milan Bajcura.

Po 21. hodině stále policie totožnost muže neznala. „Na místě zasahovalo několik desítek policistů, zdravotníků i hasičů. Od rána svou práci bezustání dělali dva profesionální vyjednavači,“ přiblížil mluvčí.

Jihočeský rekordman

Muž sice komunikoval, ale na podněty specialistů příliš nereagoval. Policisté se shodovali, že by mohlo jít o psychicky narušeného jedince. Zajímavé také je, že překročil časový rekord evidovaný policií. „Co si pamatuji, měli jsme jeden případ v Jindřichově Hradci, kde muž stál na římse věže na náměstí s úmyslem skočit. Tenkrát vyjednávání trvalo asi tři a půl hodiny,“ vyčíslil Milan Bajcura s tím, že takto dlouho nikdo složky v regionu ještě nezaměstnal.

Vytrvalý muž po celou dobu nic nejedl, ani nepil. Po půl 10 večer už byl velmi unavený. Zakřičel: „Ahóoooj, ahoj…!“ a skočil. Připravení hasiči mu dopad však hbitě ztlumili dvěma doskokovými matracemi. Posléze si ho k ošetření převzali zdravotníci záchranné služby. Na střeše byli mimo jiné připraveni k akutnímu zásahu i cvičení lezci. Konec příběhu však není šťastný - muž podle informací Deníku při převozu do nemocnice zemřel.