Tato internetová tržiště jsou navržena tak, aby byla mimo dosah běžných vyhledávačů, prodávající i kupující jsou na nich těžko vysledovatelní a platí se na nich anonymně.

Agentura EMCDDA, která sídlí v Lisabonu, mezi lednem a březnem sledovala tři takové sítě, a zjistila v tomto období zvýšenou aktivitu až o 25 procent. Většina kupujících se zajímala o hašiš a marihuanu, což je v Evropě nejužívanější droga.

"Trh s konopnými drogami je velmi velký a mnozí jeho pravidelní uživatelé se rozhodli udělat si zásoby, protože předpokládali narušení trhu v době uzávěry," stojí ve zprávě agentury.

Prodejcům v celé Evropě kvůli uzávěře, která omezila pohyb milionů lidí, nezbylo než omezit osobní aktivity a zůstat doma. Jenomže uživatelé konzumovat nepřestali a rozhodli se tedy pro nákup na internetu.

Poptávka po extázi klesá

Na prodej marihuany a hašiše se podle EMCDDA specializuje například tržiště Cannazon, kde bylo podle odhadů od ledna do března prodáno zboží za 4,3 milionu eur (116 milionů korun), což odpovídá množství 1,6 tuny drogy.

Zvýšený zájem o nákup přes internet se ale netýká všech drog, například poptávka po extázi často konzumované v tanečních klubech a při jiných hromadných akcích klesá, protože jsou lidé nuceni být doma.

Agentura konstatuje, že někteří prodejci se snaží udržet důvěru zákazníků ujištěním, že je na trhu vše při starém. Někteří ale připustili, že koronavirus věci komplikuje. Část jich prodej přerušila, jiní nabízejí slevy a snížili minimální limit nákupu. Většina prodeje se dá dosledovat do Británie a Německa, jako zdroj nabídky se uvádí také Nizozemsko.