Při výrobě metamfetaminu, známého spíše jako pervitin, převažují v ČR stále malé laboratoře rozprostřené po celé zemi. Jsou přímo v obydlených objektech. Kriminalisté loni v Česku odhalili 240 varen, meziročně o 24 méně. "Velkoobjemová produkce metamfetaminu zůstává doménou výběrově orientovaných kriminálních skupin, mezi kterými stále převažují vietnamské zločinecké skupiny zaměřené zejména na pokrytí zvýšené poptávky po metamfetaminu ze zahraničí," uvedla NPC.

Zadržení jednoho z podezřelých.
Sociální dávky si vylepšovali výrobou a distribucí drog. Přišli si na 40 milionů

Kriminalisté také zjistili, že se velkovýroba pervitinu přesouvá i do Polska, Německa nebo Nizozemska. Droga se pak částečně dováží zpět do ČR. Podle ředitele NPC Jakuba Frydrycha bude v budoucnu potřeba akceschopnější mezinárodní policejní a justiční spolupráce. "Již mnoho úspěšně zakončených mezinárodních případů ukazuje, že i orgány vymáhající právo umí inovovat své postupy a přizpůsobovat se globalizované a vysoce dynamické podobě nelegálních trhů," uvedl Frydrych.

Do pěstování konopí a výroby marihuany se stále častěji zapojují organizované skupiny Srbů, Černohorců a Chorvatů. Využívají výhodné polohy ČR uprostřed Evropy, snadno dostupných a levných technologií a dostatku levně pronajímaných prostor. Policie loni na českém území odhalila 202 pěstíren, předloni jich bylo 305.

"Průmyslová produkce marihuany naopak postupně přestává být hlavní doménou organizovaných kriminálních skupin původem z Vietnamu," uvedla NPC. Obchod s menším množstvím marihuany pak častěji proniká do virtuálního prostředí. To se týká i dalších drog.

Kokain jako droga bohatých

Kokain v Česku kvůli vyšší ceně stále zůstává méně vyhledávanou drogou, oblíbená je hlavně mezi majetnější skupinou obyvatel. S vyšší kupní silou se ale loni poptávka po této droze zvýšila. Klesla také její cena. "Pokračovaly zejména tendence nárůstu aktivit balkánských organizovaných kriminálních skupin, které prostřednictvím svých komunit a kontaktů v Jižní Americe pašovaly kokain do celé Evropy, včetně České republiky, a to leteckou, námořní a následně i pozemní cestou," uvedli kriminalisté. Množství zajištěného kokainu loni kleslo o tři kilogramy na 24 kg.

V případě heroinu je ČR spíše tranzitní zemí, nikoliv cílovou. Loni kriminalisté zajistili 1,3 kilogramu této drogy. "Poměrně nízký počet zajištěných zásilek je kombinací nízké poptávky tuzemských uživatelů a trvalým vytížením orgánů vymáhajících právo rozšířenějšími látkami drogového trhu," uvedla NPC. Vzrostlo naopak množství zajištěných tablet extáze. V posledních třech letech roste výroba těchto tablet přímo na území České republiky.

Drogy - Ilustrační foto
Kuriózní případ z Plzně. Muž prý našel u kontejneru drogy, píchl si je do žíly