Dvaaosmdesátiletý Vít Tvrdík, který si v současné době za znásilnění nezletilé odpykává pětiletý trest, si v úterý u Krajského soudu v Plzni vyslechl ortel za další delikty.

„Pětiletý trest k nápravě obžalovaného postačí, není nutné sazbu navyšovat souhrnným trestem. Proto jsme se rozhodli pro uložení ochranného psychiatrického léčení ve formě ústavní,“ řekl při odůvodnění rozsudku předseda senátu Tomáš Bouček. Obě strany rozsudek akceptovaly a vzdaly se práva na odvolání, verdikt je tudíž pravomocný.

Ochrannou léčbu navrhovali znalci, neboť Tvrdíkovy ovládací schopnosti byly během činů podstatně sníženy kvůli demenci. Seniorovi také pomohlo, že děti nemají psychické ani fyzické následky. „Jeho pobyt na svobodě je nebezpečný,“ zdůraznil Bouček.

„UKAŽ PINDÍKA“

V prvním případě, k němuž došlo v červenci 2017, senior pod záminkou PC her pozval k sobě do bytu ve Františkových Lázních 13letého Romana M., po němž ve snaze sexuálně se uspokojit požadoval, aby mu „ukázal pindíka“. Chlapci se podařilo z bytu odejít.

V září téhož roku nalákal Tvrdík k sobě domů tehdy desetiletého Daniela M., proti jeho vůli ho donutil se svléknout a obnažil mu penis. Ten mu ohmatával a stahoval předkožku s vysvětlením, že jen kontroluje, zda je chlapec zdravý.

V posledním případě se pokusil zneužít 14letou Alinu D., po které žádal, aby si před ním vyzkoušela tričko. Když dívka odmítla, násilím ji k sobě přitáhl a osahával jí břicho, zadek i přirození. Dívce se podařilo vysmeknout a z bytu utéct.