Na neutěšenou situaci obou zvířat upozornili lidé na sociálních sítích. Na základě toho se tam jako první vypravila ve svém volném čase pracovnice odboru kladenského primátora, která je chovatelkou a milovnicí psů. „Kolegyně nás o problému neprodleně informovala a vše oznámila strážníkům, kteří vyrozuměli i státní policii. Ta už řeší situaci přímo na místě,“ potvrdil Deníku mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Podle zástupkyně ředitele Městské policie Kladno Jany Dupové strážníci na místo dorazili ve čtvrtek před polednem a okamžitě kontaktovali Policii České republiky, neboť měli podezření na týrání zvířat.

Papírově bezprizorní zvíře. Dokud nebude mít majitel patřičná povolení k chovu se zvláštní péčí, rys zůstane ve vlašimské záchranné stanici
Týraná zvířata z Radhoště se vrátila k majiteli. Ani on ale nemá vhodné podmínky

„Pokoušeli jsme se hned spojit s majitelem objektu a psů, ale neúspěšně. Hovořili jsme pouze s jeho bratrem, který se však prý nesmí ke psům přibližovat,“ uvedla Dupová. Muž podle ní strážníkům sdělil, že mu bratr zakázal i psy krmit, a tak jim dává potravu alespoň tajně.

Později se městské policii podařilo s majitelem spojit, podle Dupové se ale odmítl na místo dostavit. Snažil se ho kontaktovat i Deník, ovšem také marně.

Policisté případ prověřují

Zda a jak často majitel chodí za zvířaty, venčí je a čistí kotce, není známo. Plechovky od psího krmiva se sice povalují všude kolem, ale kdy naposledy psi jedli nebo měli čistou vodu, teprve strážníci a policisté zjišťují.

„Policisté jsou na místě a celá záležitost se nadále prověřuje,“ potvrdil středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa. V pátek 10. března budou podle něho na místo přizváni ještě pracovníci veterinární správy a odboru životního prostředí. „Podle toho bude následně rozhodnuto, jak budeme dále postupovat," vysvětlil Truxa.

Fenka border kolie Dixie zemřela poté, co ji zastřelil myslivec
Zastřelení fenky na Opavsku: Myslivci nadále tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu

Podle zákona hrozí chovateli, jemuž je prokázáno týrání zvířat, v případě odsouzení odnětí svobody na šest měsíců až na tři roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

V souvislosti s případem upozornili kladenští strážníci na další problém, který se týká virtuálního soucitu. Lidé totiž o strastech psů na vrakovišti už nějakou dobu diskutují na sociálních sítích, aniž by o tom vyrozuměli toho, kdo by mohl zasáhnout.

Virtuální soucit nepomůže

„Apeluji na veřejnost, aby kdykoli lidé takovouto nebo jinou závažnou věc zjistí, volali buď na tísňovou linku 156, nebo na 158. Naše hlídka vyjede na místo do deseti minut, stejně jako policisté. Nemá smysl se o tom bavit na facebooku a nepředat informaci nám. Jsem ráda, že se pracovnice magistrátu zachovala správně a vše nám oznámila,“ uzavřela zástupkyně ředitele městské policie.