„Ani je mít nemůžeme. Je to teď plně v kompetenci justičních orgánů,“ uvedla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Čáru přes rozpočet svým šéfům udělal jeden ze čtveřice lupičů, kterou si na přepadení obchodu se zlatem Litevci najali a kterou brzy po loupeži policisté dopadli. Začal spolupracovat s policií a zcela jasně popsal, jak vše proběhlo a co za to měli dostat. Kriminalisté tak k případu získali důležité důkazy.

„Jako odměnu, když to dobře dopadne, nám šéfové slíbili drahé hodinky v hodnotě několika set tisíc korun,“ měl uvést při výpovědi jeden z obviněných Vitalius R. Ke všemu se přiznal a nyní s vyšetřovateli spolupracuje.

Přepadení zlatnictví v Krupské ulici a uzávěrka centra města.
Policie dopadla další dva muže, kteří vyloupili klenotnictví v Teplicích

Upozornil na to v minulých dnech server iRozhlas.cz, který získal další informace z vyšetřování. Čtveřice lupičů přicestovala do České republiky jen pár dnů před přepadením a pouze plnila úkoly, které průběžně dostávala od organizátorů. Včetně následného předání ukradeného zboží, z něhož lupiči vyfasovali slíbenou odměnu.

Všichni nakonec skončili ve vazbě. Pro najatou čtveřici si policejní zásahovka přišla do hotelu v Praze. Jejich šéfy posléze dopadli strážci zákona na polsko – litevských hranicích i s částí lupu.

Vše měli naplánované

K přepadení klenotnictví v centru Teplic došlo loni 17. prosince. Do obchodu dopoledne vtrhli čtyři muži ve věku 32 až 41 let. Během několika minut rozbili skleněné vitríny a vybrali z nich pánské a dámské hodinky za 7 milionů korun.

„Šlo o sofistikovanou skupinu s přesně rozdělenými rolemi. Zpacifikovali prodávající, další osoby spoutali a povalili na zem. Jako zbraň použili maketu kuličkové pistole. Po pár minutách byli i se zbožím pryč,“ vylíčil náměstek krajského ředitele policie Zbyněk Dvořák, co se dělo v obchodě. Policisté přijeli na místo v domnění, že jsou lupiči ještě uvnitř a drží personál jako rukojmí. To se nakonec nepotvrdilo.

Ilustrační foto.
V Teplicích v neděli ráno pobodali mladého muže. Policie hledá útočníka

Když lupiči maskováni tmavohnědými parukami a vyzbrojeni kuličkovou pistolí začali v obchodě řádit, kromě dvou prodavaček byl v zadní části obchodu ještě spolumajitel a zákazník, který si chtěl koupit hodinky za 135 tisíc. Lupiči vzali i jeho peníze.

Policie čtyři Litevce z klenotnictví obvinila z loupeže spáchané v organizované skupině. Navíc podle detektivů způsobili škodu velkého rozsahu, za což jim hrozí osm až patnáct let ve vězení. Zůstávají ve vazbě, stejně jako jejich dva bossové. Vyšetřování jejich podílu na celém případu ještě nebylo uzavřené. Kdy se dostanou do Česka, zatím není jasné.

Maškarní karneval s Divadlem V Pytli v teplickém domě kultury
OBRAZEM: Děti si užily barevný karneval s maskami a Divadlem V Pytli