Policejní hlídka si černého vozidla všimla kolem 11. hodiny v Jablonném v Podještědí. „Jeho řidič svým vzezřením vzbuzoval pochybnosti o tom, že je skutečným majitelem takto drahého vozidla. Policisté se ho proto rozhodli zkontrolovat,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Jakmile nasedli do auta a zapnuli signalizaci, začal neznámý šofér ujíždět závratnou rychlostí ve směru na Liberec.

Svou bezohlednou jízdou přitom ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu a poblíž benzinové čerpací stanice naboural auto, které riskantně předjížděl. Jen šťastnou náhodou její posádka neutrpěla žádné zranění. O to se ale šofér mercedesu vůbec nezajímal a po nehodě bez zastavení ujížděl dál více jak 180 kilometrovou rychlostí. Přesně takovou rychlostí ho totiž pronásledovali policisté a on se jim i přesto neustále vzdaloval.

Divadelní klub mladých.
Českolipský týden plný divadla odstartuje v úterý. Nejlepší místa mizí

Ve chvíli, kdy se ve Lvová rozhodl předjet na nepřehledném místě přes plnou čáru hned dvě za sebou jedoucí nákladní vozidla a najel si do protisměru, objevilo se proti němu další nákladní vozidlo a jemu hrozil čelní střet s ním. „Ve snaze vyhnout se mu strhl řízení prudce vlevo na louku, kterou neznal. Následně po projetí asi dvou set metrů ve vysoké rychlosti se zřítil s vozidlem ze zhruba sedmimetrového skalnatého srázu a dopadl na střechu zděné stavby pod ním,“ popsala další sled událostí Baláková.

Ze zdemolovaného auta ale mladý Polák překvapivě ve stylu neohroženého Jamese Bonda vyskočil a začal před policisty utíkat směrem k lesu. Ti museli jeho kuráž a snahu za každou cenu jim uprchnout takticky oslabit použitím varovného výstřelu do vzduchu, po kterém poněkud zpomalil a celkově znejistil. Při následném zadržení se ještě aktivně bránil nasazování pout, ale policisté ho rychle zpacifikovali.

Nové, víceúčelové sportoviště bylo otevřeno na ZŠ Slovanka. To bude sloužit nejen žákům zdejší školy, ale všem obyvatelům, kteří mají chuť sportovat.
KRÁTCE: Lípa zjišťuje zájem o růžová kola. Na Slovance otevřeli nové sportoviště

Zadržený se přiznal, že před jízdou užil drogu, což se i bez jeho doznání dalo poznat jak na jeho výrazu, tak na chování. Vozidlo, které řídil, někdo v neděli odcizil v Německu a jeho hodnotu vyšetřovatel odhadnul na 1 150 000 korun. „Cizinec do policejního protokolu uvedl, že si ho na převoz kradeného vozu najali neznámí lidé za peníze. Od nich si auto převzal s nastartovaným motorem a hotovostí na nákup pohonných hmot. Jeho úkolem bylo ho převézt do cílové stanice. To se mu ale díky profesionálnímu zásahu českých policistů nepodařilo,“ dodala Baláková.

Muž si již převzal usnesení o zahájení trestního stíhání pro zločin podílnictví, za který ho soud může poslat až na šest let do vězení. Aby se trestnímu stíhání nevyhýbal a ve své trestné činnosti na svobodě nepokračoval, podal vyšetřovatel státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vyšetřovací vazby. Cizinec tedy zůstává v policejní cele do doby, než o jeho dalším osudu rozhodne Okresní soud v České Lípě.

Vrtulník záchranné služby.
Tragická nehoda na křižovatce u Provodína. Motorkář nepřežil střet s dodávkou