Kvílení sirén, blikání majáků, zápach pálícího se plastu. „Počasí nám přeje, všechno stoupá nahoru, informovali jsme obyvatele, aby zavřeli okna a zbytečně nevětrali,“ popsal zásah řídicí důstojník jabloneckých hasičů David Patrman.

Hasiči doporučovali nevětrat v okruhu dvou kilometrů kolem překladiště Proseč. Právě tady po deváté hodině večerní začal zápas hasičů se živlem. Zápach byl ale podle svědků cítit až v Liberci. „Prý v okruhu dvou kilometrů. To tedy neodhadli,“ hlásila z krajského města Tereza Bočková.

Letní Tatrhy se 12. srpna vrátily do Jablonce nad Nisou.
OBRAZEM: Letní Tatrhy vrátily do Jablonce nad Nisou

Hasiči ihned vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu určeného například pro případy, kdy je ohroženo více než sto osob nebo hoří více než jeden objekt se složitými podmínkami pro zásah.

Aby bylo hašení co nejúčinnější, použily jednotky pěnidlo jako smáčedlo. Situaci z počátku komplikoval i všudypřítomný černý dým. Hasiči kvůli zplodinám hoření zasahovali v dýchací technice. „Na místo byl povolán také chemický protiplynový kontejner, ve kterém doplňovali své dýchací přístroje,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Ve spolupráci s místní firmou rozhrabával požářiště nakladač, který také vyvážel lisované balíky z vnitřku haly. Těsně po půlnoci se jednotkám podařilo zabránit dalšímu šíření požáru a před osmou hodinou ranní byl zcela zlikvidován. Co bylo jeho příčinou, je zatím v šetření.

Z benefičního fotbalového zápasu mezi týmy TJ Jiskra Vratislavice nad Nisou a Real Top Praha.
OBRAZEM: Fotbalisté uspořádali benefici pro Markétu

„Nedošlo k žádnému zranění ani úniku nebezpečných látek do ovzduší. Obyvatelstvo nebylo ohroženo,“ připomněla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová. Provozovatel překladiště Proseč, společnost Severočeské komunální služby, neplánuje větší výpadky provozu sběrného dvora.

Překladiště Proseč je denně otevřeno od 7 do 14.30 či do 17 hodin, v sobotu do 13 hodin. Obyvatelé Jablonce sem mohou vozit velkoobjemový odpad, stavební sutě, výkopovou zeminu, směsný komunální odpad, nebezpečný i tříděný odpad či odpad ze zeleně. Překladiště se nachází v areálu bývalé skládky na Horní Proseči (z kruhové křižovatky v Rýnovicích odbočit do ulice Tovární, po zhruba 300 metrech odbočka vpravo Horní Proseč).

Park. Ilustrační foto.
V Jablonci spolknou letošní parkové úpravy čtyři miliony korun

Podle plánu magistrátu se má překladiště do několika let přestěhovat do dnes nevyužívaných prostor bývalé výtopny na Brandlu. Překladiště na Proseči už totiž nevyhovuje kapacitně ani logisticky a je nedaleko bytové zástavby. „Mnoho let se hovoří o tom, že umístění sběrného dvora a překladiště na Proseči je pouze dočasné. Obyvatele trápí haldy odpadu, projíždějící svozová auta a v neposlední řadě kolony osobních aut s přívěsnými vozíky, na nichž lidé přivážejí odpad z domácností,“ upozornil náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele.

Stavební úpravy nebudou podle magistrátu díky nynějšímu vybavení nijak náročné. Ale nebude to hned. „V první etapě by došlo ke zřízení sběrného dvora, překladiště a kompostárny, ve druhé etapě je naplánováno vybudování třídicích linek na papír a plast a ve třetí etapě přijde na řadu technologické zařízení na skleněný odpad,“ vypočítala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Zábavní park Šťastná země v Radvánovicích u Turnova na Semilsku.
Tipy Deníku: Vezměte děti za zvířaty do Štastné země