„Předstírali různé situace, včetně fingovaných vražd, kvůli kterým se obchody neuskutečnily. Obvinění pak smyšlené vraždy využívali k tomu, aby poškozené vydírali. Požadovali po nich vysoké finanční částky na předstírané úplatky pro policisty, aby se těmito vraždami nezabývali,“ popsal mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Jediným cílem vyděračů bylo svou oběť nalákat a pak ji připravit o co nejvíc peněz. To se jim také ve většině případů podařilo. Celkem si měli přijít zhruba na devětadvacet milionů korun. Šestici obviněným hrozí za zločin podvodu a vydírání až dvanáct let vězení. V kauze figuroval i další muž, který ale během vyšetřování zemřel.

David Esperanza u klatovského soudu.
Dům hrůzy. Recidivista jednoho souseda zotročil, dalšího brutálně bil

Deníku se podařilo k šokujícímu případu zjistit podrobnosti. Některé události jsou natolik bizarní, že nad kreativitou a zločinnou nápaditostí obviněných zůstává rozum stát.

Aby gang přinutil své oběti platit, musel je dostat pod obrovský psychický tlak, k čemuž měla pomoct i účast poškozených na údajných vraždách. Všechny intriky precizně zinscenoval. K věrohodnosti fingovaných vražd sloužila například i krev v termosce, kterou potřísnili údajné svědky a domnělé oběti. V roce 2017 podobná termoska posloužila při akci v Okružní ulici v Jihlavě.

Efektní krvavé divadlo

Tři členové gangu, z toho jeden už nežije, se na místo sjeli, aby sehráli před jedním z poškozených efektní krvavé divadlo. Jeden člen gangu nejprve odvezl do bytu ve zmíněné ulici svého komplice a budoucí oběť v jedné osobě. Teprve poté dovezli před dům pod smyšlenou záminkou poškozeného. Následoval incident v bytě, k němuž ale ve skutečnosti nedošlo. Ke zvýšení věrohodnosti se údajný vrah potřísnil krví z termosky.

Šokovaný podnikatel se vzápětí dozvěděl, že v bytě došlo k vraždě a musí mlčet. Navíc byl u toho, kdy se údajná mrtvola z bytu převážela. Tu schovali do připravené skříně, pomocí rudlu ji naložili do dodávky a odvezli do nedalekých Štoků. Tam údajný zavražděný ze skříně vylezl, dostal třicet tisíc a odjel domů.

Cynthia Dolgeová má na těle jedenáct jizev po brutálním útoku expřítele.
Jedenáct ran nožem. Žena z Chomutova přežila vražedné běsnění expřítele

Vydíraný podnikatel se o něco později dozvěděl, že po nich jde policie a musí jim zaplatit deset milionů korun, aby vraždu takzvaně zametli pod koberec. Pak už se rozehrál řetězec dalších okolností, které vedly pouze k tomu, dostat z vystrašeného podnikatele co nejvíc peněz. Jenže ten nakonec celou lest prokoukl a odmítl vyděračům zaplatit. V dalších podobných případech tomu tak ale nebylo a poškození přišli o miliony.