Mohlo jít o desítky kilogramů, což při ceně 200 korun za gram znamená milionové zisky. Hlavou gangu byl podle státní zástupkyně Věry Brázdové majitel plzeňského autoservisu Tomáš Vavřík (37), jeho pravou rukou a tzv. kurýrem David Bajger (28), dalšími členy party pak Miloš Pulda (52), Václav Heppner (34), René Čížek (33), Štefan Súkeník (33) a Daniel Červený (48).

Policisté z Městského ředitelství policie Plzeň partu pozatýkali vloni v únoru v rámci operace nazvané Karpaty. A bylo to veliké. „Operace proběhla ve spolupráci s útvary Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, včetně nasazení zásahové jednotky, a s územními odbory Rokycany a Plzeň-venkov. Do akce bylo nasazeno téměř 170 policistů,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Dodala, že v rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor policisté zajistili mimo jiné sušinu konopí, předměty ke zpracování rostlinného materiálu a balení zásilek, finanční hotovost ve výši dva miliony korun a další majetkové hodnoty jako osobní motorové vozidlo, motocykl nebo stavební stroje. „Pachatelé si věci pořídili za peníze pocházející z prodeje marihuany. Policisté zajistili i několik dopravních prostředků, které skupina využívala při páchání trestné činnosti. Celková hodnota zajištěných věcí je téměř pět milionů korun,“ doplnila mluvčí.

Po více než roce stanula parta před soudem. Vavříka, Bajgera a Puldu přivedla eskorta z vazby. „Vedoucí úlohu zastával Tomáš Vavřík, který organizoval a zajišťoval prostřednictvím dalšího člena organizované skupiny, tzv. kurýra, Davida Bajgera, závoz sušeného konopí, to jest marihuany, do klubů v Plzni,“ uvedla státní zástupkyně Věra Brázdová s tím, že organizovaná skupina zásobovala milovníky „hulení“ minimálně od 10. května 2021 do 1. února 2022.

close Sedmičlenná skupina, podle obžaloby vedená Tomášem Vavříkem (modrá mikina s kapucí), měla zásobovat marihuanou vybrané kluby v Plzni, a to ve velkém. info Zdroj: Deník/Milan Kilián zoom_in Sedmičlenná skupina měla zásobovat marihuanou vybrané kluby v Plzni, a to ve velkém.

Dodavatelem konopí měl být pěstitel Heppner, který byl schopen sehnat drogu i od jiných „zahradníků“ v případě, že jí bylo málo. Do vybraných klubů, zejména v plzeňské Zámečnické ulici, totiž proudilo podle obžaloby drog poměrně velké množství. Zavážel je tam po dohodě se šéfem gangu Bajger, který drogy vážil, balil a předával. Další členové party se pak starali o distribuci v klubech. Všichni z toho měli provizi. Koneční prodejci 25 – 30 Kč za gram.

Je nařízeno celkem šest jednacích dnů, jako první byl slyšen Bajger. Ten u soudu odmítl, že by byl Vavříkovou pravou rukou při distribuci drog. „Poznali jsme se spolu ještě před mým prvním nástupem trestu, on mě chodil navštěvovat do vězení a pomáhal mi. Když jsem pak byl venku, založili jsme společně autoservis, já tam ale byl jako zaměstnanec,“ vyprávěl Bajger s tím, že mu neustále chyběly kvůli dluhům peníze, a tak souhlasil s tím, že bude pro Vavříka rozvážet za provizi zásilky po klubech. „Řekl mi, že je to technické konopí, CBD, což je legální, tak jsem souhlasil,“ tvrdil.

Dodal, že je uživatelem marihuany a pervitinu a rozvážené konopí také zkusil. Bylo podle něj skutečně technické. „Dobře se mi po něm spalo,“ řekl a vyzval předsedkyni senátu, aby si ho také vyzkoušela.

Vavříkovi, Bajgerovi a Puldovi hrozí za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy tresty odnětí svobody na osm až dvanáct let. Zbylým čtyřem obžalovaným na dva roky až deset let. Pro hlavního organizátora Vavříka navrhla státní zástupkyně v obžalobě devět let vězení. Chce také, aby státu propadly nejen drogy, ale i další majetek používaný při páchání trestné činnosti či díky ní získaný, např. peníze nebo Bajgerovo BMW. „To je jediné, co mám, kromě něj vlastním jen šaty a igelitku,“ okomentoval to obžalovaný.