Kvůli zásahu na univerzitě se objevila kritika, že policie situaci podcenila. Policisté dostali ve čtvrtek 21. prosince po poledni informaci o tom, že mladík z obce Hostouň odjel do Prahy s tím, že si chce vzít život. O 25 minut později v obci nalezli mrtvého otce podezřelého, po jeho synovi poté vyhlásili pátrání.

Policie pak zjistila, že student bude mít přednášku v Celetné ulici v Praze. Evakuovala proto tamní objekt filozofické fakulty, střelba byla ale následně hlášena z nedaleké hlavní budovy na náměstí Jana Palacha. Muž v budově školy zabil 14 lidí a dalších 25 zranil, pak zbraň obrátil proti sobě.

Střelba v centru Prahy 21. prosince. Ilustrační snímek
Vysoké školy zpřísní bezpečnostní pravidla. Týkat se mohou i přinášení zavazadel

Podle ministra vnitra Víta Rakušana je třeba s definitivním hodnocením zásahu vyčkat na závěry inspekce. S tím souhlasil i bývalý ministr vnitra Martin Pecina (nestr. za SPD). Nedostatky ale zmínil například v případě balistické ochrany hasičů, kterou nemají k dispozici. Nemohli se tak postarat o zraněné, kteří podle něj čekali na ošetření i desítky minut. Další nedostatky jsou podle něj v oblasti prevence.

Podle předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty naopak policie chybovala, například v tom, že označila jen jedno rizikové místo a pouze možný sebevražedný motiv pachatele. Nevyužila podle něj ani analytická pracoviště, zásahem podle Šlachty ohrozila všechny zasahující složky.

Rychlý a profesionální postup

Zástupci Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia v úterý konstatovali, že postup policistů byl rychlý a profesionální. Hodnotili jak postup během samotného zásahu, tak i při předchozím pátrání po podezřelém. Úřad nicméně doporučil zlepšit krizovou komunikaci s představiteli institucí či akcí, kde by se podobný útok mohl příště stát.

Simulace zásahu proti střelci na filozofické fakultě
Střelci simulovali zásah proti vrahovi z fakulty: Bylo velmi těžké ho trefit

Policisté motiv pachatele, který po činu obrátil zbraň proti sobě, dál prověřují. V případě dvojnásobné vraždy v Klánovicích, z níž je také podezřelý, už vyloučili jako motiv vztah s oběťmi. Rakušan upozornil, že policie a státní zástupci nemohou veřejnosti zodpovědět všechny informace týkající se případů, protože jde o živé trestní řízení.