„Vyvolalo to opravdu velké pozdvižení, celá obec řešila, kdo něco takového mohl udělat,“ potvrdil starosta Antonín Jelének. Policie už jméno jednoho z autorů svastik zná.

„Společně s dalšími nápisy je tam nasprejoval dvacetiletý muž z Uherskohradišťska. Jméno svého komplice ale odmítl prozradit,“ uvedla mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Na budovách bylo černým sprejem namalováno celkem 27 nápisů včetně hákových křížů. Mladík se u výslechu ke všemu přiznal.

„S kamarádem nejprve vypili několik panáků alkoholu a pak svými ‚uměleckými‘ výtvory způsobili škodu ve výši šedesát tisíc korun,“ upřesnila policejní mluvčí.

Obyvatele obce fašistické malůvky pořádně nadzvedly ze země.

„Nechápu, jak někdo vůbec může jen tak počmárat fasádu. Ale namalovat tam hákové kříže, to už je opravdu moc. Mladým by se asi mělo důrazně připomenout, co byl fašismus za svinstvo, aby je podobné voloviny nenapadaly,“ zlobila se starší obyvatelka Ostrožské Lhoty, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.

V podobném duchu reagoval i starosta. „Nerozumím tomu, kdo to může použít, ten člověk nemůže být normální,“ kroutil hlavou Antonín Jelének. Zda obviněného mladíka zná a jestli bydlí v jeho obci, k tomu se nechtěl vyjádřit.

Pachateli za poškození cizí věci hrozí až rok za mřížemi. Má však velké štěstí, že policisté společně se státním zástupcem nevyhodnotili jeho čin jako podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. To by mohl skončit ve vězení až na pět let.

„Jednalo se spíš o mladickou nerozvážnost či hloupost, než že by skutečně chtěl propagovat fašismus,“ vysvětlila Milena Šabatová.
Vedle trestu se však musí připravit na to, že uhradí vzniklou škodu.

„Jsme ve spojení s pojišťovnou a určitě to budeme požadovat,“ potvrdil první muž obce.

Nápisy sice nechal přemalovat, ty jsou i po dvou měsících stále viditelné. Jeden nápis není přemalován vůbec.

„Dočasně se to překrylo barvou. Ten jeden nápis zůstal, protože si firma s sebou nevzala bílou barvu. Brzy by to ale měla napravit. Na důkladnou opravu to ale chce lepší počasí. Věřím, že bude vhodné třeba už v březnu, abychom to mohli definitivně zlikvidovat,“ přeje si Antonín Jelének.

Mladík, který má vše na svědomí, zřejmě bude pěkné „kvítko“. Během posledních několika měsíců se totiž dostal do křížku se zákonem už potřetí. Nejprve ho v polovině října loňského roku zadržela hlídka ve večerních hodinách v Kunovicích.

„Dostal zřejmě kvůli vysoké rychlosti smyk a zůstal stát uprostřed silnice. Policistům se pak snažil utéct, což se mu ale nepodařilo. Neměl u sebe řidičský průkaz, navíc nadýchal 0,34 promile a vyšel mu pozitivní test na pervitin a marihuanu,“ informovala Milena Šabatová.

O den později ho strážci zákona chytili znovu, i při řízení mezi Ostrožskou Novou Vsí a Ostrožskou Lhotou byl pod vlivem drog a bez řidičského průkazu.