Slovenské Prezidium policejního sboru na dotaz Seznam Zpráv uvedlo: „Můžeme potvrdit, že příslušníci cílového pátrání Národní centrály zvláštních druhů kriminality Prezídia Policejního sboru dnes zadrželi českého státního občana P. Z., na kterého byl soudem v České republice vydán Evropský zatýkací rozkaz.“

Do pátrání se dostal poté, co se v pátek 19. dubna nedostavil k chomutovskému okresnímu soudu, kde je obžalovaný z šíření poplašné zprávy. „Na základě podkladů zaslaných od Okresního soudu v Chomutově bylo po muži vyhlášeno celostátní pátrání,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Státní zástupce Zítkovi klade před chomutovským soudem za vinu události z podzimu 2021, kdy sílila pandemie covidu-19. Zítko tehdy popíral existenci viru, odmítal roušku, očkování a testy a na svém veřejně přístupném facebookovém profilu měl vysílat videa, v nichž mimo jiné prohlásil: „Vakcíny způsobují houstnutí a větší viskozitu krve, takže teče v žilách pomaleji… a tady je naprostá zrůdnost, protože pokud chtějí zabodávat děti… tak děti potřebují třikrát více kyslíku proto, aby se jim jaksi rozvíjel mozek… dochází k nevyvinutí takovýho orgánu jako je mozek a to ukazuje na to, že jakoby, i s tou inkluzí ve školách… jakoby jim vyhovovalo zblbnutí a zdebilnění národa.“

Pro Zítka to není první zkušenost s tím, že jej hledá policie. Loni v říjnu jej policisté museli vytáhnout z auta, když jej zastavili při silniční kontrole, které se odmítl podrobit a odmítl vystoupit z auta.

Jak se později ukázalo, hlavním důvodem k odepření kontroly nebyla jeho oblíbená hra na Československo a odmítání českých orgánů, díky které mu přispívá na živobytí řada lidí. Tím byl souhlas pražského státního zástupce se zadržením kvůli prošetřování možné zpronevěry.