Na místo se sjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Nejvážnější úraz utrpěla žena s poraněním hlavy, kterou bylo třeba napojit na umělou plicní ventilaci. Pětašedesátiletého řidiče autobusu odvezli se středně těžkým zranění.

Vážně zraněnou cestující bylo nutné z autobusu vyprostit. Ostatní ranění byli podle velitele mělnických hasičů Zbyňka Štajnce již z havarovaného vozu venku.

„Řidič autobusu byl ale podchlazený a musel mu být zajištěn tepelný komfort. Druhá žena byla zraněna nejvážněji. Lékař měl u ní podezření na vážné poranění hlavy, a její zdravotní stav si vyžádal kromě intenzivní péče i zajištění dýchacích cest a připojení na umělou plicní ventilaci,“ vysvětlila mluvčí záchranky Petra Effenbergerová s tím, že všechny tři raněné převezla sanitka do vinohradské nemocnice v Praze - na ortopedii, chirurgii a ARO.

„Na místě jsme museli odstranit utržená svodidla, aby někoho ještě nezranila a připravit místo na vytažený autobusu zpátky na komunikaci, tedy odstranit větve,“ řekl Štajnc krátce po nehodě.

Objízdná trasa

Autobus sice havaroval mimo silnici, v místě nehody však řidiči museli počítat s vozidly integrovaného záchranného systému. S opatrností se však zprvu projet dalo – a i v dopravní špičce pondělního rána se vytvářely pouze kratší kolony. Před osmou hodinou pak začalo vyprošťování, kdy policisté místo uzavřeli v obou směrech. Osobní auta směrovali na objízdnou trasu přes starý most, nákladní vozy však musely čekat.

Nakolik se na nehodě mohl podílet namrzlý povrch vozovky, který nad ránem lokálně zaskočil motoristy na řadě míst, nebo měla havárie jiné příčiny, zůstává předmětem zkoumání policie.

„Žádné provozní kapaliny prozatím neunikly do potoka Pšovka, který je v těsné blízkosti. Uvidíme, jak se situace vyvine, až bude autobus vytažen jeřábek na silnici,“ dodal šéf mělnických hasičů. Jeřáb musel vyzvednout havarované vozidlo zpátky na kruhový objezd do výšky dvanácti metrů. Jiná cesta nebyla možná, protože autobus se zřítil do velmi úzkého prostoru mezi stromy, potom a pletivové ploty.