Odebrání připomínalo válečnou misi. „Po otevření bytu se na nás doslova vyvalily haldy odpadků, mezi nimi kočičí výkaly a množství parazitů. Už jsem toho zažila hodně, ale ještě teď se mi dělá špatně,“ přiblížila předsedkyně Ligy na ochranu zvířat ČR a vedoucí lučanského útulku Dášenka Dagmar Kubištová. Na místě zasahovali strážníci, policisté, veterináři, úředníci z magistrátu, ošetřovatelé zvířat, ale třeba i zdravotničtí záchranáři.

Policisté už ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týraní zvířat, za což hrozí pachateli v případě odsouzení až tři roky vězení.

Likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Týrání zvířat nás přibližuje k nové pandemii, varují ochránci před mutacemi virů

Zásah okomentoval i mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček: „Byla to dramatická situace za asistence policie. Ta zvířata přežívala v příšerných podmínkách. Nyní je vše na dokazování policie, které budeme samozřejmě maximálně nápomocni.“

Týrané kočky v Jablonci nad Nisou.Týrané kočky v Jablonci nad Nisou.Zdroj: Liga pro ochranu zvířat / Dagmar Kubištová

Při brodění odpadky nacházeli strážníci Městské policie Jablonec postupně jednotlivé kočky. Obyvatelka bytu přitom na zástupce magistrátu a Krajské veterinární správy neustále verbálně a několikrát i fyzicky útočila. V bytě byly v době zásahu dvě ženy, a protože neuposlechly výzev policistů, musely být za použití donucovacích prostředků omezeny na svobodě. „Jedna z nich během zákroku napadla zakročujícího policistu a byla zadržena. V tomto případě už kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu útok na úřední osobu,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

V bytě museli záchranáři, kteří ošetřovali kousance od koček, poskytovat terapii zasahujícím lidem, protože v bytě se dělalo zasahujícím nevolno ze všudypřítomného silného zápachu. „Na chvilku zkolabovala i pokousaná paní doktorka z Krajské veterinární správy, která byla v bytě opravdu dlouho a udělalo se jí zle,“ popsal jeden ze zasahujících záchranářů.

Ilustrační snímek
Tvrdší tresty za týrání zvířat? Přísné už jsou dost, tvrdí ministerstvo

Podle informací Deníku žili v pronajatém bytě tři lidé: žena, její přítel a dcera. Už déle než rok rodina neplatila nájem a majitel nemovitosti s nimi vedl spory. V domě je bytů několik. „Po baráku byl neuvěřitelný zápach, bohužel se s nimi nedalo na ničem domluvit. Teď už se to snad zlepší,“ poznamenal jeden ze sousedů. Byt je však v dezolátním stavu. „Myslím, že se musí kompletně vyklidit, vydezinfikovat, možná i okopat omítky,“ popsal jeden ze zasahujících.

Azyl v Dášence

Odebrané kočky nalezly azyl v Útulku Dášenka. „Nejprve jsme se postarali o koťata. Bohužel jsou vystresovaná a v takovém stavu, že netušíme, zda to přežijí bez úhony. Bříška mají silně nafouknutá, což je známka začervení. To pro ně může být velmi nebezpečné,“ doplnila Kubištová.

Koťata jsou umístěna v jedné velké kleci, která se musí několikrát denně čistit od odpadávajících blech. „Každé to kotě jich na sobě mělo snad tři sta. Když jsme je koupali, blechy jim v pudu sebezáchovy lezly až do očí. Tolik blech na jednom místě jsem ještě neviděla,“ řekla Kubištová.

Žádné přeplněné prasečáky či kravíny. Ministerstvo zemědělství vyrazilo do boje za zlepšení životních podmínek (takzvaného welfare) pro hospodářská zvířat z velkochovů
Stát dá miliardy na pohodlí dobytka. Vyhozené peníze, tvrdí ochránci zvířat

Zaměstnankyně útulku Martina Hanušová si myslí, že by dotyčným ženám měl být zakázán chov zvířat. „Vždyť je strašné, v jakém stavu, v jakém prostředí chovaly kočky. Lepší už to u nich nikdy nebude,“ míní Hanušová.

Dvacet devět nových koček útulek zvládá jen stěží. „Naštěstí jsme zrovna měli koček málo, ale takovou ránu jsme nečekali. Budeme hledat náhradní dočasnou péči. Kdo by mohl pomoci materiálně, tak potřebujeme jednorázové savé podložky, písek, dezinfekci na úklid. Hodí se i krmivo,“ vyjmenovala Kubištová. Zájemci se mohou hlásit přímo v útulku Dášenka, případně na telefonu 606 472 619.