"Od včerejšího dne se kriminalisté třetího policejního obvodu na základě zveřejněných informací v médiích zabývají případem sexuálního obtěžování pacientek lékařem z Prahy 8, ke kterému mělo docházet v minulých letech až do současné doby. V případu kriminalisté provádí prvotní úkony v rámci trestního řízení a touto cestou prosí možné poškozené ženy a svědky, aby se ozvali přímo vyšetřovateli na telefonní číslo 603457989," uvedl Daněk.

Psychiatr Jan Cimický
Psychiatra Cimického prověřuje policie. Neměl by dostat vyznamenání, míní Babiš

Cimický, který má dostat od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury, dříve popřel obvinění herečky a zpěvačky Jany Fabiánové, která v říjnu na sociální síti uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. K dalším nařčením se nevyjádřil. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí Deníku N řekl, že by Cimický vyznamenání dostat neměl, dokud neočistí své jméno. Hrad se k informacím zveřejněným v médiích ani k vyjádření premiéra, který seznam osobností vyznamenaných prezidentem už dříve spolupodepsal, zatím nevyjádřil.

Fabiánová podle dřívějších informací Hospodářských novin zveřejnila příspěvek na sociální síti právě v reakci na informaci, že Cimický dostane státní vyznamenání. Cimického následně po Fabiánové z obtěžování či přímo napadení obvinily i další ženy. V neděli například v pořadu ČT 168 hodin jedna z žen popsala, že ji Cimický jako pacientku v Psychiatrické nemocnici Bohnice v 80. letech sexuálně napadl. Obtěžování v ČT popsaly i další ženy.

Povalil mě na sedačku, popsala moderátorka 

Zkušenost s obtěžováním popsala na sociálních sítích také moderátorka ČT Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat na prsou a líbat. Žena z ordinace utekla. "To vše píši proto, abych podpořila ženy - pacientky doktora Cimického, jejichž výpovědi jsou některými lidmi zlehčovány a bagatelizovány," uvedla moderátorka.

Premiér Andrej Babiš
Policie vyšetřuje Babiše v souvislosti s videem z D1. Údajně se nevěnoval řízení

Někdejší Cimického nadřízený Zdeněk Bašný České televizi řekl, že psychiatrův odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisují obtěžování právě z této doby. Podle trestního zákoníku, který platil do roku 2010, by byly případné trestné činy promlčené po 12, pěti či třech letech podle závažnosti činu.

Ke kauze se už vyjádřil také výbor Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Dosud jsme žádnou stížnost či podnět, který by s chováním Cimického souvisel, neobdrželi. Pokud se však obvinění potvrdí jako pravdivá, Psychiatrická společnost z celé záležitosti vyvodí důsledky. Dodržování etických pravidel je základní povinností každého lékaře. V případě závažného pochybení může společnost člena vyloučit ze svých řad," píše v prohlášení organizace.