Cimický dříve popřel obvinění herečky a zpěvačky Jany Fabiánové, která v říjnu na sociální síti uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl.

Policejní mluvčí Jan Daněk ČTK potvrdil, že policie se informacemi z médií zabývá, přesněji se však vyjádřit nechtěl. "Na základě informací, které byly zveřejněny v médiích, se případem zabývají pražští kriminalisté," řekl bez dalších podrobností Daněk.

Ilustrační snímek
Dívku v USA unesl muž. Zachránilo ji gesto, které znala z TikToku

Fabiánová podle dřívějších informací Hospodářských novin zveřejnila příspěvek na sociální síti právě v reakci na informaci, že Cimický dostane vyznamenání. "Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi," uvedla mimo jiné Fabiánová. Později příspěvek smazala. O tom, že ji sexuálně napadl psychiatr, ke kterému šla vyhledat pomoc po rozvodu, mluvila Fabiánová ještě dříve v pořadu České televize 13. komnata.

Ani podle končícího premiéra by Cimický zatím státní vyznamenání dostat neměl. "Zprávy o doktoru Cimickém jsou šokující, zvlášť když jde o takto známou a uznávanou osobnost. Nejsem schopen posoudit jejich pravdivost, nicméně v této situaci si myslím, že by bylo rozumné od vyznamenání upustit. Pan doktor by měl nejprve očistit své jméno," sdělil Deníku N Babiš.

Hrad podle serveru zatím na Babišovo vyjádření nereagoval. Ceremoniál k předávání vyznamenání byl z obvyklého 28. října odložen kvůli zdravotním potížím prezidenta na 1. ledna.

Ustavující schůze nové Sněmovny, 8. listopadu 2021 v Praze
Ustanovující schůze Sněmovny začala. Hnutí ANO navrhne na předsedu Havlíčka

Cimického následně po Fabiánové z obtěžování či přímo napadení obvinily i další ženy. V neděli například v pořadu ČT 168 hodin jedna z žen popsala, že ji Cimický jako pacientku v Psychiatrické nemocnici Bohnice v 80. letech sexuálně napadl. Její tvrzení televizi potvrdila i sexuoložka Hana Fifková, ke které žena po propuštění z léčebny docházela na terapii. Obtěžování v ČT popsaly i další ženy.

Odchod z léčebny

Tehdejší Cimického nadřízený Zdeněk Bašný televizi řekl, že psychiatrův odchod ze zařízení v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. "Odchod z léčebny s tím souvisel přímo. Bylo to po dvou podáních, po dvou informacích, které jsem získal a které zněly velmi věrohodně. Kolega Cimický popřel, že by to takto probíhalo, ale ty výpovědi byly obdobné, popis byl shodný, jako je popisováno teď v médiích," řekl ČT Bašný. Cimický v roce 1996 otevřel centrum duševního zdraví Modrá laguna, kde působí dodnes.

Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisují obtěžování právě z této doby. Podle trestního zákoníku, který platil do roku 2010, by byly případné trestné činy promlčené po 12, pěti či třech letech podle závažnosti činu.

Testování ve školách. Ilustrační snímek
Testování ve školách odhalilo nakažené. Některé třídy jsou v karanténě

Cimický v reakci na příspěvek Fabiánové ČTK koncem října napsal, že "jakékoli nařčení jednoznačně odmítá". "Podobnému obvinění je těžké se bránit, nejsem si však vědom žádného profesního ani osobního selhání. Není to pravda. Vzniklou situaci považuji za politováníhodnou snahu o zviditelnění se ve chvíli, kdy se prezident republiky rozhodl ocenit mou celoživotní práci," uvedl psychiatr. Nová obvinění pro ČT komentovat nechtěl.