Sedmačtyřicetiletá bývalá reportérka televize Nova Jana Peterková mluvila ve videích na sociálních sítích o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích či o nuceném očkování proti covidu-19. Uvedla také například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala rovněž, že vojáci zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru. Vládní představitele označila za fašisty. Dvouletou podmínku jí uložil už v únoru obvodní soud, žena se odvolala.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Českem se šíří další lež o úmrtí po očkování. Dezinformátoři straší Japonskem

Nyní bude chtít Peterková dosáhnout zrušení rozsudku u Nejvyššího soudu. Na tiskové konferenci po vynesení verdiktu také uvedla, že ji po přerušení soudního jednání nikdo neinformoval o tom, že jednání později pokračovalo dál s vyloučením veřejnosti. Kvůli tomu chce podat stížnost na soudkyni Věru Trojanovou k Soudcovské unii ČR. Peterková si chce také stěžovat na svého dosavadního advokáta Davida Lejčka u České advokátní komory. Tvrdí, že jí Lejček neoznámil pokračování řízení a dále jednal bez jejího mandátu.

Dnes ji přišly podpořit desítky sympatizantů, kterým zpočátku čelili jen tři členové justiční stráže. Dav vylomil dveře do jednací síně. Na chodbě skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě.

Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů k ošetření do nemocnice. Ostatní příznivci Peterkové soudní chodbu opustili po více než hodině. Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby zasedání proběhlo v klidu.

Jana Peterková u soudu, 21. března 2023.Jana Peterková u soudu, 21. března 2023.Zdroj: PETR TOPIČ/MAFRA/Profimedia

Mluvčí pražské policie Jan Rybanský večer na dotaz ČTK uvedl, že oba zadržení muži byli předvedeni a k případu se vyjádřili, poté služebnu opustili. Policisté vyhodnotili jejich jednání jako přestupek neuposlechnutí výzvy úřední osoby, a věc proto předali příslušným úřadům.

„Celou událost nicméně nadále prověřujeme a zjišťujeme, zda nedošlo k dalšímu protiprávnímu jednání,“ dodal Rybanský.

Výtržnictví a pohrdání soudem?

Mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig odpoledne uvedl, že dnešní incident může být kvalifikován jako trestný čin výtržnictví, pohrdání soudem či v krajním případě i jako násilí proti úřední osobě.

Ministr Blažek, šéf Vězeňské služby Simon Michailidis a předsedkyně soudu Jaroslava Pokorná společně odsoudili chování aktérů incidentu. Případ budou analyzovat, cílem je zabránit opakování podobných situací.

Podle Vězeňské služby byl zásah justiční stráže přiměřený nastalé situaci, profesionální a v souladu se zákonem. Blažek strážcům poděkoval za zvládnutí situace. Oznámil, že ve středu se incidentem bude zabývat vláda. Posoudí opatření, která zabrání opakování podobných situací.

Jana Peterková u soudu, 21. března 2023
Česká republika neexistuje! Dezinformační kampaně přecházejí v útoky na stát

Podobné nepokoje, byť bez zásahu policie, nicméně u pražského městského soudu nenastaly poprvé. Při březnovém projednávání odvolání podněcovače Patrika Tušla musela soudkyně vykázat několik lidí, dav příznivců následně za přihlížení justiční stráže hlučel na chodbě. Nejhlasitěji se tehdy projevovala právě Peterková, která také osočovala přítomné novináře.

Podporovatelé bývalé novinářky Jany Peterkové 30. května 2023 na pražském městském soudu vylomili dveře do jednací síněPodporovatelé bývalé novinářky Jany Peterkové 30. května 2023 na pražském městském soudu vylomili dveře do jednací síněZdroj: ČTK

Peterkové už justice dříve za lži o úmrtích v domě seniorů uložila pokutu 250 tisíc korun. Žena čelí několika exekucím a na své akce požadovala finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.