Čeští a slovenští ornitologové, jak vyplývá z tiskové zprávy Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, analyzovali data u 24 druhů dravců a sov v letech 1913–2017. „Výsledky ukázaly, že mezi hlavní příčiny úhynu dravců v Česku patří přímé pronásledování člověkem, tedy otrávení, zastřelení či jiný způsob úmyslného usmrcení. Mnohé druhy navíc ohrožuje neúmyslná, takzvaná antropogenní úmrtnost, jako jsou střety s vozidly či usmrcení na drátech či sloupech napětí,“ uvádí se ve zprávě.

Případy otravy zvířat
na jihu Čech ZDE

Právě na řešení ptačí kriminality je potřeba se podle vědců zaměřit v budoucnu, abychom zajistili efektivní ochranu dravců a sov, z nichž mnohé druhy patří k ohroženým. Studii zveřejnil prestižní vědecký časopis Biological Conservation.

Letos v lednu policisté v Jindřichově Hradci přijali oznámení o nálezu orla mořského u Nové Olešné na Strmilovsku. „Kriminalisté kadáver (mrtvé tělo, pozn. red.) zajistili a převezli ke zkoumání. To v těle orla prokázalo zakázanou látku carbofuran,“ uvedla policejní mluvčí Věra Mžiková. Po pachateli se pátrá.

Orel mořský je největší dravec v Česku s rozpětím křídel až 2,4 metru.
Na Toužimsku někdo otrávil orla mořského. Zahynulo i mládě v hnízdě

Jestřáb vloni v létě na Strakonicku skončil v železech. Do Záchranné stanice živočichů Makov na Písecku poraněného jestřába dovezli strakoničtí strážníci. Šlo ale o brutální a devastující poranění, které přineslo opeřenci obrovské bolesti, takže jestřába nebylo možné zachránit a musel být uspán.

Jen zlomek těchto případů se však podaří vyřešit a najít pachatele. V roce 2021 Krajský soud v Českých Budějovicích potvrdil muži z Klatovska trest za otravu orlů na Strakonicku. Potvrdil podmíněný trest odnětí svobody na 2,5 roku s odkladem na 3,5 roku.

Smutný pohled na dílo neznámého traviče zvířat u Matné.Smutný pohled na dílo neznámého traviče zvířat u Matné.Zdroj: Policie ČR

Bažant, v jehož těle byla otrávená návnada, se v roce 2015 stal osudným káněti u Lutové na Třeboňsku. Ve stejném roce byli nalezeni také dva otrávení orli mořští u Pluhova Žďáru na Jindřichohradecku.

Další otravy karbofuranem na Jindřichohradecku
2008 rybníky a břeh Dyje u Dačic, nález uhynulých třech vyder, třech norků a káněte lesního
2009 u Nové Olešné na Strmilovsku byl nalezen otrávený orel mořský
2010 u Klece na Lomnicku se po pozření návnady otrávili tři psi, přežil jen jeden
2011 u Dačic a na Třebíčsku byli nalezeni tři otrávení orli mořští, jeden krkavec a zajíc
2013 u Olšan byl nález otráveného orla mořského
2015 tři otrávení krkavci nalezení u Olšan na Studensku měli rovněž společný karbofuran
2015 otrávený moták pochop u Hluboké na Dešensku

Tým vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, České společnosti ornitologické (ČSO), Kroužkovací stanice Národního muzea a Ústavu zoologie Slovenské akademie věd analyzoval data ze šesti databází z let 1913–2017 s nálezy 24 443 úhynu dravců a sov 24 druhů.

„Dravci a sovy jsou vrcholoví predátoři. Mnohé z nich zásadním způsobem ovlivňuje lidská činnost, od rušení, přes ničení životního prostředí až po usmrcení. Antropogenní úmrtnost, tedy ta, která je zapříčiněná člověkem a jeho, byť i neúmyslným vlivem, významně a dlouhodobě působí na počty dravců a sov. Příčiny úhynů se však mohou v průběhu času měnit. Je proto důležité se na problematiku podívat ze širší perspektivy, abychom se mohli zaměřit na ochranu napříč všemi druhy dravců a sov,“ vysvětluje hlavní autor studie Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a ČSO.

Zbídačený krkavec údajně nemá dobré vyhlídky na vyléčení
Na Písecku někdo postřelil krkavce. Rentgen odhalil brok ve svalovině

Analýza ukázala, že zatímco přímé pronásledování člověkem dominovalo úmrtnosti dravců prakticky po celé minulé století, v posledních desetiletích nabývají na významu úhyny způsobené člověkem nepřímo.

„Neúmyslná antropogenní úmrtnost, jako jsou střety s vozidly či usmrcení elektrickým proudem na drátech či sloupech napětí, se od roku 1913 do roku 2000 postupně zvyšovala, ale v posledních dvou desetiletích začala opět klesat. To lze přičíst různým ochranářským opatřením, jako jsou úpravy sloupů elektrického vedení či zabezpečování a odstraňování různých typů pastí, jako jsou komíny nebo roury, ve kterých mohou uvíznout především sovy,“ sděluje spoluautor studie Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Důvody úmrtí se u jednotlivých druhů dravců liší

Vědci také zjistili, že některé příčiny úmrtnosti se týkají určitých druhů ptáků více než jiných a lze je tak seřadit do několika skupin. „Pronásledování člověkem (střelba či cílená otrava) je nejčastější příčina smrti u dravců, kteří se dostávají do konfliktu s člověkem, například jestřáb, orel mořský či luňák červený. Usmrcení elektrickým proudem postihuje především druhy žijící v zemědělské krajině, jako jsou poštolka obecná a káně lesní. A u většiny druhů sov je nejčastější příčinou úmrtí srážka s vozidlem, jde například o kalouse ušatého, sýčka obecného, puštíka obecného a další. Nicméně na zmírnění silniční mortality dravců a ptáků obecně se vlastně nikdo moc nezaměřuje,“ doplňuje Martin Šálek.

Požár v Českém Švýcarsku. Ilustrační snímek
Založil jsem požár v Českém Švýcarsku, řekl bývalý strážce. Přihlásil se policii

Po roce 2000 se dokonce střety s vozidly dostaly na pomyslnou první příčku v příčinách neúmyslného usmrcení dravců a sov. „Naše zjištění naznačují, že úsilí o ochranu dravců a sov by se mělo zaměřovat jak na omezení přímého pronásledování, tak i na zmírnění úmrtnosti dravců a sov na silnicích,“ říká Martin Šálek.