Ale nebude to mít jednoduché. K obnově řízení by Kajínek musel přijít k soudu se zásadními důkazy, které by zvrátily rozhodnutí z roku 1998 o jeho vině. Podle Lidových novin Kajínek s podáním žádosti zatím čeká, pro získání důkazů dokonce zřídil speciální e-mail. A tomu, kdo mu klíčový důkaz poskytne, dokonce nabídl milionovou odměnu.

Kajínek žádal o obnovu soudního řízení celkem třikrát v době, kdy byl za mřížemi, ale s žádostmi nikdy neuspěl.

Jiří Kajínek
Kajínek propaguje vymahače. Dlužníka utéct nenecháme, říká omilostněný vrah

Jiří Kajínek byl odsouzen plzeňským soudem 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil.

Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Problémy se zákonem měl už v mládí

Kajínek měl problémy se zákonem už od mládí. Ve vězení byl poprvé v roce 1982 za vloupání do chat. V roce 1985 byl opět odsouzen za bytové krádeže, nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele, protože při zatýkání zranil tři policisty.

U soudu vypovídal jako svědek Jiří Kajínek.
Jiří Kajínek stanul před soudem. Jako svědek v případu pokusu o vraždu v Hádech

V únoru roku 1990 byl propuštěn, nikoli na amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Havel, ale na vyhovění žádosti o prominutí zbytku trestu. V témže roce však byl znovu odsouzen, tentokrát na 11 let, za loupežné přepadení policistů a krádež jejich vozu.