Kancelář zmínila některá pochybení, za která podle ní odpovídají bývalý ředitel SPH Ivo Velíšek a bývalá ředitelka Odboru zámek Lány Michaela Javůrková. Podle kancléře Vratislava Mynáře může být počet odpovědných osob vyšší.

Velíšek se nechtěl k záležitosti zatím nijak vyjadřovat. ČTK řekl, že počká, jak se k trestnímu oznámení postaví příslušné orgány. Podobně se vyjádřila i Javůrková. „Zatím se k tomu vyjadřovat nechci a počkám, co se stane dál a jak (příslušné) orgány rozhodnou,“ řekla ČTK.

Prezident Miloš Zeman uděloval u příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání, 28. října 2022, Pražský hrad. Hradní kancléř Vratislav Mynář mezi hosty ceremoniálu
Platy na Hradě? Mynář si za deset let vydělal sedmnáct milionů, Ovčáček sedm

Na Hradě loni od března do září prováděl komplexní kontrolu NKÚ, jehož závěrečnou zprávu dosud nemá prezidentská kancelář k dispozici. Dílčí výsledky kontroly NKÚ pak podle Hradu přiměly kancléře Vratislava Mynáře k říjnovému odvolání Velíška a zadání doplňujícího externího auditu, který vypracovala společnost BDO, a vypracování doprovodných interních auditů.

V příštích měsících se na Hradě uskuteční důkladné inventury vnitřních předpisů a nakládání s prostředky SPH, uvedl Hrad. „Další opatření lze očekávat, až KPR a SPH obdrží závěrečnou zprávu o výsledcích kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ),“ stojí v tiskové zprávě.

Mynář dnes novinářům řekl, že závěrečnou zprávu prezidia KPR nemá, k dispozici má ale usnesení kolegia NKÚ, v němž jsou obsažena některá opatření, k nimž už KPR přistoupila.

Hradní kancléř Vratislav Mynář
Mynář ulovil v Lánské oboře 11 kusů trofejní zvěře. Neoprávněně, tvrdí NKÚ

Mynář je připraven po dohodě s budoucí kancléřkou Janou Vohralíkovou usnesení zveřejnit.

Podezření se podle KPR týkají rekonstrukce Vikárky či evidence alkoholu ve skladu. „Po odvolání Velíška a Javůrkové byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko,“ stojí v tiskové zprávě. Fiktivně se mělo podle zprávy na protokolární účely odepisovat 20 lahví alkoholu měsíčně. Podle hradního advokáta Marka Nespaly vznikla škoda téměř 110 tisíc korun.

Patnáct problémů

Společnost audit prováděla od loňského 22. prosince do letošního 27. ledna. „Práce zahrnovaly posouzení dodržení právních předpisů a posouzení nastavení a fungování souvisejících procesů. Bylo učiněno celkem 15 zjištění, z toho tři zjištění s vysokou závažností a sedm středně závažných zjištění,“ uvedla KPR.

V případě oprav a stavebních úprav ve Vikářské ulici podle ní Velíšek mimo jiné v příkrém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách nezrušil zadávací řízení, když se do řízení přihlásil jediný uchazeč, byl zjištěn ekonomický rozpor mezi technickým průzkumem a skutečností a byl zjištěn i rozpor nabídkové ceny a předpokládané hodnoty zakázky.

„Jakožto veřejný zadavatel stanovil nevhodný způsob předkládání nabídek e-mailovou poštou, což vytvořilo prostor pro zvýhodnění jednoho dodavatele a manipulaci s informacemi,“ stojí v tiskové zprávě. Podle advokáta Nespaly mohlo dojít o navýšení zakázky téměř až o 100 milionů korun.

Hradní kancléř Vratislav Mynář
Necelý milion na závěr. Mynář a další hradní úředníci dostali rekordní odměny

Nedostatečná byla podle KPR pod Velíškem i evidence při výběru a svozu hotovosti v areálu Hradu, podle Nespaly šlo o hotovost z veřejných toalet. „Jde v souhrnu o vysoké částky finanční hotovosti, jejíž evidenci bývalý ředitel SPH Velíšek ponechal zcela nedostatečnou, a to od převzetí, shromáždění, po převoz, zaúčtování a uložení,“ uvádí KPR. Velíšek až do svého odvolání nepřijal odpovídající opatření, přestože důraznou výtku v tomto směru dostal už v roce 2018, píše KPR.

Ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák uvedl, že po jeho loňském nástupu do funkce se začal připravovat externí audit, jeho výsledky potvrzují některá podezření. Zároveň Hrad podle něj provádí hloubkové inventury a přijal řadu nápravných opatření v organizační a personální oblasti.