Hladík nebyl od úterního rána, kdy policie zamířila do jeho kanceláře, k zastižení. KDU-ČSL pouze poskytla jeho prohlášení, které bylo i na twitteru. Dnes se Hladík po jednání lidovců vyjádřil před novináři ke koaliční spolupráci v Brně. „Musím zdůraznit, že nejsem v pozici obviněného ani obžalovaného, není proti mně vedeno trestní řízení. Policisté chtěli informace týkající se trestné činnosti, nicméně zdůrazňuji, že ta se netýká mě,“ uvedl Hladík.

Na otázku, zda se s ohledem na kauzu vzdá nominace na ministra životního prostředí, přímo neodpověděl. „Já bych to nechal na jednání širšího vedení KDU-ČSL,“ poznamenal v odpovědi Hladík. Celostátní výbor lidovců se sejde ve čtvrtek odpoledne v Želivě na Pelhřimovsku.

Razie na magistrátu v Brně kvůli kauze s byty
Kauza privatizace domů v Brně: Policisté po razii obvinili sedm lidí a dvě firmy

Lidovci Hladíkovu nominaci ve čtvrtek znovu posoudí. Předseda lidovců, vicepremiér Marian Jurečka dnes řekl novinářům, že nepovažuje za důvod k odchodu z politiky, pokud někdo podává vysvětlení policii a není předpoklad, že bude obviněn.

Na druhé straně se začíná spekulovat o různých jménech, kdo by se mohl stát ministrem. Padla jména místopředsedy strany Jana Bartoška, bývalého předsedy strany Pavla Bělobrádka nebo končící senátorky Šárky Jelínkové, přičemž Jelínková nebo Bartošek by řídili ministerstvo práce a sociálních věcí, odkud by na resort životního prostředí přešel Jurečka. Žádná informace ale není potvrzená.

Policie v úterý zasahovala v Brně na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Byli také v černovické pískovně nebo u místostarosty Černovic a jednatele pískovny Jiřího Hasoně. Policisté v souvislosti s razií zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem, a to pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Primátorka Markéta Vaňková se vyjadřuje médiím k policejní razii
Piráti míří v Brně do opozice. Z široké koalice vycouvali kvůli raziím

Policisté nedávno v Brně zasahovali kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

Jurečka: Role svědka není důvod k odchodu z politiky

Vicepremiér a předseda lidovců Marian Jurečka nepovažuje za důvod k odchodu z politiky, pokud někdo podává vysvětlení policii a není předpoklad, že bude obviněn. Situaci kolem nominace stranického místopředsedy Petra Hladíka do funkce ministra životního prostředí chce vyřešit rychle, odkázal při tom na čtvrteční jednání lidoveckého celostátního výboru. 

Razie na magistrátu v Brně kvůli bytům. Za policisty se nachází kancelář náměstka Petra HladíkaRazie na magistrátu v Brně kvůli bytům. Za policisty se nachází kancelář náměstka Petra HladíkaZdroj: Deník/Tereza Hálová

 „Dnes má čas na seznámení s tím, co mu předala policie, jak s nimi dál bude komunikovat. Přijde zítra (ve čtvrtek) na celostátní výbor, aby situaci popsal ve větší míře detailu, abychom byli schopni vyhodnotit, zda je nadále kandidátem, nebo případně uděláme nějakou změnu,“ uvedl Jurečka.

Šéf lidovců zdůraznil, že spolupráce s policií z pozice svědka není ničím, co by politika diskvalifikovalo. „Pokud jde někdo podat vysvětlení, případně je součinný s policií, ale není obviněn a případně není ani předpoklad, že by obviněn byl, a bude vystupovat jen v rovině svědka, pro mě to není ten moment, aby ten člověk odcházel z politiky, nebo byl vyoutován z pozice kandidáta na ministra životního prostředí,“ konstatoval Jurečka.

Možná náhrada za Hladíka? 

Bývalý předseda lidovců a někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek nevyloučil, že pokud ve čtvrtek širší vedení KDU-ČSL znovu otevře nominaci na ministra životního prostředí, jeho jméno by se zvažovalo.

Razie na magistrátu v Brně kvůli kauze s byty.
Zásah na brněnském magistrátu: Policie prohledávala kancelář náměstka Hladíka

„Vzhledem k tomu, že vše budeme projednávat zítra, předpokládám, že předseda neoslovil nikoho. Pokud po celostátním výboru nastane varianta jiné nominace na ministra, tak moje osoba se samozřejmě z mnoha důvodů nabízí. Ale nepředbíhejme čtvrtek,“ napsal Bělobrádek.