Text včetně odůvodnění usnesení, na které upozornil o víkendu server iDnes, zatím není veřejný. „V současné době probíhá vyhotovování rozhodnutí, zatím ho tedy nemůžeme poskytnout. Následně bude zasláno na Okresní soud v Teplicích, který bude rozhodnutí doručovat účastníkům řízení,“ uvedl v pondělí mluvčí krajského soudu Jiří Barč.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza komentářů pod fotkou prvňáčků: obviněný muž se "hlásil k neonacismu"

Krajský soud se případem zabýval na základě odvolání státního zástupce. Tomu se nelíbilo, že letos v dubnu teplický soud osvobodil Vítězslava K., kterého policie označila za jednoho z těch, kdo měl psát rasistické komentáře pod fotku prvňáčků zveřejněnou před dvěma lety na webu Teplického deníku v rámci seriálu představování prvňáčků. Fotografie, která se okamžitě začala šířit po sociálních sítích, zobrazovala třídu, do které chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti.

Komu patřil profil? 

Za podněcování k nenávisti k etnické skupině hrozily Vítězslavu K. až tři roky vězení. Teplická soudkyně Lucie Yakut uznala, že soudem řešený komentář ve znění „ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se tak přímo nabízí“ byl rasistický. Jeho autora ale nepotrestala. „Nebylo prokázáno, že uvedený facebookový profil, ze kterého byl napsán komentář, patří obžalovanému,“ uvedla soudkyně v dubnu při odůvodnění rozsudku. Důkazy pro to podle ní byly pouze nepřímé. „S tím ale nesouhlasím, proto jsem se odvolal,“ reagoval na to státní zástupce Pavel Norek.

Případ je posledním ze série nenávistných komentářů pod multikulturní fotografií prvňáků z teplické školy v Proseticích. U soudu už loni v září za jeden takový příspěvek skončila 26letá žena z Tachova. Její nerozvážný komentář vyjádřený slovem „Rovnou“ s přidaným symbolem pistole označil soudce za veřejné podněcování k nenávisti vůči národu, rase či etnické skupině a „ocenil“ ho podmínkou na rok a půl a také pokutou 20 tisíc korun. Výši trestu odsouzená žena přijala.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza prosetických prvňáků: Za nenávistné komentáře míří před soud mladá žena

Dalšího podezřelého v prosetické kauze obvinila už v dubnu policie ve Frýdku–Místku. V případě tohoto muže však státní zástupce trestní stíhání ještě před projednáním u soudu podmíněně zastavil.

Kdy se od krajského soudu vráceným případem Vítězslava K. bude opětovně zabývat teplický okresní soud, není v tuto chvíli jasné. Soud se totiž musí nejprve vypořádat s odvoláním a musí také vyrozumět všechny zúčastněné. Vítězslav K. už na jaře k soudu osobně nechodil, neboť dlouhodobě pobývá v zahraničí.