Zprošťují se viny. Skutky uvedené v obžalobě nejsou trestnými činy. Mezi těmito dvěma větami uplynulo včera u Okresního soudu ve Zlíně pět hodin.

Důkladné, téměř pětihodinové čtení rozsudku však znamenalo „vstupenku na svobodu“ pro otce a manželku Radka Březiny Vladimíra a Stanislavu Březinovy i pro asistentky společnosti Morávia Chem Kristýnu Mazurovou a Kateřinu Míčkovou. Původně všem za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozilo až osm let.

Obžalovaní se vzdali práva na odvolání, rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti verdiktu soudu ihned odvolal.

PŮL MILIARDY NA ÚČTECH OBŽALOVANÝCH

Čtveřice měla podle obžaloby legalizovat výnosy z trestné činnosti – z prodeje nelegálního lihu Radka Březiny. Podle žalobce mělo na účtech Vladimíra Březiny a Stanislavy Březinové skončit téměř půl miliardy korun.

Otec Březina se však u soudu bránil, že o trestné činnosti synů nevěděl a vklady na jeho účet byly peníze, které mu vracel syn Radek.

Soudu se nepodařilo prokázat, zda tyto peníze pocházely z trestné činnosti ani jestli obžalovaní věděli, že šlo o nelegální finanční prostředky. Opak se snažil dokázat žalobce s tím, že si museli být této skutečnosti vědomi.

„Co to znamená?“ ptal se soudce Pavel Houdek ve zdůvodnění rozsudku.

„Buď si vědomi byli, nebo nebyli, nebo nevím,“ pozastavoval se. Podle něj mělo být zcela jasně prokázáno, že tuto skutečnost věděli.

Proto senát zlínského okresního soudu dospěl k jednoznačnému závěru.

„Pokud jde o naplnění subjektivní stránky trestného činu, tak soud po dokazování nedospěl k závěru, že byla nade vší pochybnost prokázána. Pokud vezmeme každý jednotlivý vklad, nebylo prokázáno, že by pocházel z trestné činnosti Radka Březiny,“ zdůvodnil soudce.

Soud zamítl i návrh státního zástupce o propadnutí finanční hotovosti ve výši 35 milionů korun Jana Březiny, bratra Vladimíra Březiny, a hotovosti ve výši 109 tisíc euro rodičů Stanislavy Březinové. Podle soudce Houdka ani zde nebylo prokázáno, zda peníze pocházely z trestné činnosti.