Nejen požáry, nejen řezání stromů. Hasiči se v práci čas od času potýkají i s případy, které ne úplně zapadají do tabulek "běžný zásah". A to výjezdy na operační sál k sundání prstenů na napuchlých prstech patří ještě k těm, které ač zvláštní, jsou ještě ty méně kuriózní.

Mezi ty obvyklé patří občas odchyty zvěře. Jenže někdy je to zvěr značně exotická. Jako příklad by posloužil leguán, který s nimi hrál na schovávanou v Ústí nad Orlicí v místní části Hylváty v neděli 9. července večer.

"Majitel věděl, že leguán se dá ochočit a nechá se venčit jako pes. Toho také majitel využil a zvíře úplně poprvé z terária pustil a venčil venku na vodítku. Ovšem nikdo nečekal, že leguán se obojkem protáhne a uteče do nejbližší koruny stromu. Ještěr se usadil na stromě zhruba ve dvacetimetrové výšce, kde se v posledních minutách vyhříval na zapadajícím slunci. Přístup k místu byl velmi komplikovaný, ba přímo nemožný. Navíc se brzy začalo stmívat. Hasiči tak neměli šanci leguána ani spatřit, protože dokonale splynul s okolím díky svému zabarvení. Na první pokus neuspěli," popsala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Druhý pokus ještě před svítáním ráno ale vyšel. Ještěr zůstal na stejném místě a protože k němu nebyl možný přístup, hasiči vzali na pomoc pilu. “Dva hasiči lezci vylezli do koruny stromu a museli ve dvacetimetrové výšce uříznout větev, na které ještěr seděl. Po uříznutí větve leguán spadl i s větví na zem a než se stačil zorientovat, spolu s majitelem jsme ho odchytli,“ popsal velitel zásahu a lezec v jedné osobě Petr Brůna.

Mladý muž se z kontejneru nemohl vysoukat zpátky. Na pomoc museli přijet hasiči.

Kromě záchrany z výšky měli hasiči také na práci záchranu z popelnice. Konkrétně speciálního charitního kontejneru v Pardubicích, kam se vloupal jeden nenechavec. Tělo trčící napůl z popelnice našli policisté. Ti se jej snažili marně dostat ven asi hodinu, uspěli ale až přivolaní hasiči a vzápětí muže ze Slovenska policistům předali.

I další dva případy jsou mimo obvyklé záchranné scénáře. Hasiči často pomáhají záchranářům se snesením pacienta, když je potřeba. Někdy však kromě síly paží musí nastoupit i technika.

V Moravanech například museli hasiči přikročit i k částečné demolici domu. Pacientka vážící přes 300 kilogramů a neschopná pohybu totiž nemohla dům opustit běžným způsobem.

"Aby ženu hasiči transportovali do nemocnice museli před samotným transportem udělat řadu nezvyklých úkonů. Vzhledem k velké hmotnosti pacientky, museli hasiči vybourat uvnitř rodinného domku dveřní zárubeň, dále musela být pacientka umístěna do popruhů, které si hasiči vytvořili z hadic. K domu musel přijet nakladač opatřený velkou deskou. Aby se ke dveřím dostal, museli hasiči pokácet strom. Pacientka o hmotnosti cca 300 kg poté byla transportována do nemocnice sanitkou určenou pro těžké pacienty. V nemocnici zase nastoupili hasiči, kteří osobu transportovali na nemocniční lůžko. Celý zásah trval téměř 6 hodin a zasahovalo u něho na 20 hasičů," popsala Vendula Horáková.

Ještě horší zásah ale zažili hasiči v Poličských strojírnách při výbuchu munice. První sled, který na místo dorazil musel ustoupit doslova "pod palbou". V okamžiku kdy hasiči zastavili nedaleko hořící haly za ochranným valem totiž došlo k sérii explozí, která je srazila k zemi a posekala střepinami zásahová vozidla. Na zásah v té chvíli nebylo ani pomyšlení, hasiči opustili techniku a ustoupili do bezpečí.