„V tuto chvíli se uskutečňuje fyzické převzetí koní úřadem. Dokončeno by to mělo být zítra,“ podotkl starosta Votic, Jiří Slavík.

Při převzetí se provádí fyzická kontrola koní, tedy i očipování. Soudní znalec také kontroluje jejich zdravotní stav, následně je tak přesně popsáno, jakého koně, v jakém stavu, stát od města přebírá.

Dohromady je nyní koní devadesát šest. Za poslední měsíc se narodila další tři hříbata. I ty připadnou státu. Městu Votice zůstane jen osm koní. Ty jsou totiž předmětem trestního řízení.

„Jsou to ti koně, kteří byli nejvíce týraní, a kteří byli označeni veterinární správou a policií. Proto jsou předmětem doličným. O jejich osudu rozhodne až soud,“ doplnil Jiří Slavík.

Ale i těchto osm zvířat je již v nesrovnatelně lepším stavu, než tomu bylo při odchytu. „Stav se radikálně zlepšil. Když jsme je brali do předběžné náhradní péče, tak byli vyhublí, měli řadu tržných zranění, všichni byli začerveni. U mnohých z nich hrozil akutní úhyn,“ řekl Zdeněk Poula z votického odboru životního prostředí.

Otázkou ale zůstávají finance. Město Votice zatím všechny náklady hradilo samo. To by se ale mělo změnit. „Na základě ústní informace od náměstka ministra zemědělství Jiřího Šíra, jsme se dozvěděli, že na posledním jednání vlády, které proběhlo minulý týden, se schvalovali dotační tituly ministerstva na příští rok. Jeden dotační titul je určen na kompenzace za předběžnou náhradní péči,“ dokončil Jiří Slavík.

Pokud tedy bude schválen státní rozpočet, tak po novém roce začne město spolu s ministerstvem úřadovat tak, aby se podařilo dotaci získat. Náklady Votic za koně se budou řádově pohybovat kolem dvou a půl milionu korun.