Přijeli autem na benzínku, natankovali desítky litrů pohonných hmot do kanystru v kufru a odjeli bez placení. K tomu občas zbavili zaparkovaná auta kol a nebo si na pumpě nabrali občerstvení a cigarety, za které opět nezaplatili. Vydělávali si tak na drogy.

Vzorem v nekalém počínání byl své manželce třicetiletý muž. Obvykle natankoval, u pokladny se obsluze vymluvil na ztrátu peněženky a z benzínky následně odjel s desítkami litrů benzínu v kufru. Na sedadle spolujezdce přitom seděla jeho třiadvacetiletá žena a při tankování si s ním povídala. „Takto například na benzínce v Čebíně natankovali do auta téměř padesát litrů benzínu a do kanystrů v kufru asi sto dvacet litrů nafty. Z obchodu žena odnesla motorový olej, cigarety a další věci. Vše za téměř čtyři tisíce korun," popsal mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

Policie zaznamenala třiadvacet případů, další desítky vyšetřuje. Manželé tankovali většinou okolo Brna směrem na Kuřim a Tišnov. K tomu manželé několikrát odcizili ze zaparkovaných aut kompletní kola i s pneumatikami. „V obci Česká se dostali přes plot a balkónové dveře do rodinného domu, kde sebrali kromě šperků také motorovou pilu. Majiteli domu zmizelo na dvorku i několik kilogramů mědi," uvedl Malášek.

Manželé jezdili pro benzín dvěma auty, ta jim zabavila policie, což je ale nezastavilo. Nelenili a pořídili si další auto z půjčovny. „Měli pravděpodobně okruh zájemců, kterým benzín prodávali. Lidem, kteří od nich nakoupili, hrozí trestní stíhání," dodal Jaroslav Novotný z jihomoravské policie.

Kriminalistům se dvojice přiznala, oběma teď hrozí pět let vězení. Ženu stíhá policie na svobodě, muže umístila do vazby. Manželé jsou drogově závislí, budou tedy pravděpodobně stíháni také za řízení pod vlivem drog.

JOLANA HALALOVÁ