Z manipulací měli profitovat předem určení dodavatelé, v některých případech měli dokonce dodávat zdravotnické vybavení bez vyhlášeného výběrového řízení nutného na veřejné zakázky.

„Na základě důkazů by při zadání veřejné zakázky předem určenému dodavateli zaplatili úplatek ve výši deseti procent z její ceny (…) prostřednictvím zprostředkovatele, který zároveň vystupoval jako šéf organizované zločinecké skupiny,“ uvádí zpráva doslova s tím, že úplatek měli obdržet klíčoví funkcionáři dané nemocnice nebo společnosti, která je zastřešovala a jež zakázku vyhlásila.

Předmětem šetření NCOZ jsou veřejné zakázky, týká se to i nového pavilonu v ústecké Masarykově nemocnici?
Zásah elitních kriminalistů v sídle nemocnic v Ústí má mít souvislost s dotacemi

Podle vyšetřovatelů spáchali podezřelí při nákupu materiálu pro nemocnice škodu ve výši jednoho milionu eur, tedy zhruba 25 milionů korun. Škodu způsobili rozpočtu Evropské unie, z nějž šly peníze na zdravotnické zakázky. Vyšetřovatelé zatím stále ještě zjišťují rozsah trestné činnosti a napáchaných škod, které by tak mohly být podstatně vyšší.

Mezi zdravotnické vybavení zmiňované ve zprávě, jehož se zmanipulované zakázky mají týkat, patří operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory.Úřad evropského veřejného žalobce společně s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí provedl 36 razií v 11 městech v republice a pro podezření z korupce zadržel deset lidí. (psali jsme ZDE)

Zdroj: Janni Vorlíček

Důkazy související s manipulací veřejných zakázek na poskytování zdravotnického materiálu hledal v domácnostech a kancelářích podezřelých. Mezi jinými právě v Ústí nad Labem nebo Jihlavě. Mezi podezřelými jsou generální ředitelé, manažeři zadavatelů zakázek, případně ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky. (ředitel KZ Malý byl odvolán ZDE)

Zakázky tvořené na míru

Jak skupina pracovala? V podstatě obdobně jako v kauze zmanipulovaného přidělování evropských dotací z ROP Severozápad. Podle úřadu se totiž předem domluvení dodavatelé mohli podílet na tvorbě zadávacích podmínek veřejných zakázek ještě před vyhlášením veřejných výběrových řízení. A to tak, aby si podmínky zakázky na zdravotnický materiál ušili přesně na míru.

„Kromě toho se má za to, že podezřelí předali preferovaným dodavatelům důvěrné informace, včetně obsahu nabídek a žádostí o objasnění zadávací dokumentace zakázky od konkurence. To v některých případech umožnilo preferovaným dodavatelům navrhnout odpovědi na takové žádosti,“ pokračuje Úřad evropského veřejného žalobce v textu své zprávy.

Petr Malý již není generálním ředitelem Krajské zdravotní. Ještě v den policejního zásahu, který se má týkat korupce při čerpání evropských dotací, jej odvolalo představenstvo společnosti.
Zásah na Krajské zdravotní: Ředitele Malého odvolali, nahradila jej Souharová

Skupina měla dokonce využívat padělané faktury za fiktivní služby vystavené přidruženými společnostmi, aby zakryla původ nezákonných peněz. Vyšetřovatelé předpokládají, že úplatky poté v hotovosti rozdělil mezi členy organizované zločinecké skupiny její boss, který vystupoval ve zmiňované roli zprostředkovatele. Dodávky části lékařského vybavení pro nemocnice přitom spolufinancoval Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci programu Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy, takzvaný REACT-EU.

„Vyšetřovanými trestnými činy jsou poškozování finančních zájmů EU, podvody při zadávání veřejných zakázek, aktivní a pasivní korupce, účast v organizované zločinecké skupině a praní špinavých peněz,“ dodává úřad ve své zprávě.