Jako první stanul před soudem podnikatel Tomáš Burian, který má být podle policie hlavou celého údajného zločineckého spolku. Ten měl ovlivňovat zakázky financované také z evropských dotací. Proto si případ převzal Úřad evropského veřejného žalobce. Krátce před polednem soud Buriana do vazby poslal, a to ze všech třech zákonných důvodů. Tedy z obavy z pokračování v trestné činnosti, z obavy z ovlivňování svědků a z obavy z jeho útěku. Plně tak vyhověl návrhu státního zástupce. Samotný obviněný podnikatel a jeho právní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání s tím, že se Burian cítí nevinný.

Jako druhý stanul během středečního jednání před soudem bývalý generální ředitel Krajské zdravotní Petr Malý. I v jeho případě soud návrhu vyhověl a poslal jej do vazby. Důvod? Soud zhodnotil, že by mohl Malý ovlivňovat svědky. Soud následně poslal do vazby podnikatele Miroslava Hůserka a Jana Máru, který je spolumajitelem Avicena Pharmaceuticals. Mára si proti uvalení vazby podal stížnost přímo na místě, i on se cítí nevinný.

"Myslím, že s tou věcí nemá prakticky nic společného. Jak on sám řekl, naletěl na špatné lidi a včas nerozeznal, co vlastně činí," řekl ČTK Márův advokát Lukáš Eichinger.

Večer pak pražský soud poslal do vazby také ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva. Obvodní soud pro Prahu 9 tak vyhověl návrhům na uvalení vazby u všech pěti obviněných, u kterých ji státní zástupce navrhoval.

Generální ředitelka Krajské zdravotní Taťána Soharová.
Kdo je nová ředitelka Krajské zdravotní Taťána Soharová? Chystá revizi, říká

Policie v pondělí zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. (psali jsme ZDE) Má jít o zmanipulované veřejné zakázky se škodou za minimálně milion euro. O tom hovoří zpráva, kterou v Lucembursku zveřejnil Úřad evropského veřejného žalobce.

Mezi zdravotnické vybavení zmiňované ve zprávě, jehož se zmanipulované zakázky mají týkat, patří operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory. Úřad evropského veřejného žalobce společně s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí provedl 36 razií v 11 městech v republice a pro podezření z korupce zadržel deset lidí. (psali jsme ZDE)

Necelé tři roky stál v čele Krajské zdravotní Petr Malý.
FOTO: Kdo je Petr Malý? Zkušený lékař a manažer, pro kterého si přišla policie

Důkazy související s manipulací veřejných zakázek na poskytování zdravotnického materiálu hledal v domácnostech a kancelářích podezřelých. Mezi jinými právě v Ústí nad Labem nebo Jihlavě. Mezi podezřelými jsou generální ředitelé, manažeři zadavatelů zakázek, případně ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky. Policisté v této souvislosti zadrželi tehdy ještě ředitele Krajské zdravotní Petra Malého a obchodního náměstka Pavla Vorala. (ředitel Krajské zdravotní Malý byl odvolán ZDE)

Jaké kauzy řešila v minulých letech Krajská zdravotní?
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zadrželi generálního ředitele Krajské zdravotní Petra Malého, spolu s vedoucím obchodního oddělení společnosti Pavla Vorala. Podezřívá je z braní úplatků při zadávání veřejných zakázek, manipulací s nimi a zneužíváním evropských dotací. S problémy se ale nepotýká poprvé.
- Například v roce 2015 pět manažerů Krajské zdravotní stanulo před soudem. Čelili podobnému obvinění jako současný odvolaný ředitel společnosti Malý, tedy že roku 2008 zmanipulovali veřejnou zakázku na nákup zdravotnických přístrojů za celkem 417 milionů. Způsobit měli škodu za 82 milionů korun. Soud je ale nakonec zprostil obžaloby.
Za část nákupů dotační úřad odebral KZ evropské dotace za stovky milionů korun a to kvůli pochybením ve veřejných zakázkách.
Před soudem také minulý rok skončila bývalá poradkyně nynějšího hejtmana Vladislava Marschallová. Obžaloba jí vinila, že si od Krajské zdravotní nechala neoprávněně vyplácet odměny. I ji nakonec soud zprostil obžaloby.

Mohlo by vás zajímat: Úplatky, praní peněz, zmanipulované dotace. Oč přesně jde v kauze nemocnic? 

Zdroj: Janni Vorlíček