Krejčíř si v africké věznici stěžoval na podmínky, které jsou podle něj „kruté a nehumánní“. Vrchní soud v Johannesburgu mu vyhověl. Informoval server Security.co.za.

Krejčíř si odpykává 35letý trest za únos, obchodování s drogami a pokus o vraždu. Do Jihoafrické republiky utekl před českými soudy v roce 2005. Za mřížemi je od roku 2013.

Jak dále uvádí Security.co.za, odsouzený si stěžoval, že pobyt na vězeňské samotce je pro něj mučením, navíc zde údajně nemá přístup k lékařské péči, jeho soudním dokumentům a osobním věcem. Například píše, že již 230 dní mu je odepírán přístup k urologovi a psychologovi, které naléhavě potřebuje.

Kim Čong-un a Donald Trump
Trump hrozí Severokorejcům: Fungovat bude jen jedna věc

K dnešnímu dni podal nespočet stížností k několika soudům. Kvůli jeho neschopnosti přivést své peníze do JAR si nemohl zaplatit právního zástupce a musel se zastupovat sám.

Pro poslední žádost se mu však podařilo získat ke spolupráci advokáta Jeffa Mendelsona, který mu s právními dokumenty pomohl.

Krejčíř, který sedí v jedné z nejvíce střežených věznic, kam byl převezen po svém pokusu o útěk, by si přál studovat právo na vysoké škole.

Soud mu například nepovolil používat Skype ke komunikaci s jeho rodinou nebo převoz do jiné věznice.

Muž, který byl v 90. letech považován za jednoho z nejbohatších Čechů, uprchl 18. června 2005 ze své vily v Černošicích. Husarský kousek se mu povedl před zraky přibližně deseti policistů a od té doby se skrýval. Jeho útěk donutil k rezignaci tehdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře.

V září téhož roku jej vypátral Interpol na Seychelách s manželkou Kateřinou a dvanáctiletým synem Denisem, kam přicestoval na falešný pas pod jménem Egbert Jules Savy. Téměř rok po jeho útěku z vily označila policie jako hlavní organizátorku útěku jeho manželku; stíhání však bylo zastaveno s odůvodněním, že se jedná o osobu blízkou. 

Hurikán Nate
Mississippi si může oddechnout. Hurikán Nate zeslabil

V Jihoafrické republice se poměrně rychle adaptoval v místním podsvětí. Je zde spojován nejméně s deseti vraždami, například se zabitím majitele striptýzových klubů Lolly Jacksona, nebo obchodníka s auty Uwe Gemballa.

Podsvětí si s ním vyřizovalo účty, v červenci 2013 těsně unikl pokusu o vraždu - bylo na něj vypáleno několik kulek z dálkově ovládaného zbraňového mechanismu ukrytého v zaparkovaném Volkswagenu Polo. Vrah však minul. 

24. srpna 2015 byl Radovan Krejčíř shledán vinným z únosu, pokusu o vraždu a držení drog. V únoru následujícího roku byl v JAR odsouzen k 35 letům vězení.

Znám je i svým nepovedeným pokusem o útěk. Při razii 27. září 2015 byla v jeho cele nalezena pistole, munice, nůž, pepřový sprej a další zakázané předměty. K jeho útěku měl být údajně připraven i vrtulník, který by mu umožnil uprchnout ze země.

Radovan Krejčíř.
Krejčíř za únos Konečného trestán nebude, usnesení je pravomocné