Šestadvacetiletý cizinec vyvolal rozruch 9. června, kdy pod vlivem pervitinu a marihuany vylezl po bleskosvodu na střechu divadelního skladu v Apolinářské ulici; po příjezdu hasičů a policie se pak uchýlil na věžičku s poněkud zchátralým cimbuřím. Části stavby, kusy cihel, kameny a úlomky střešních tašek, házel dolů. Téměř celý den se ho snažili přesvědčit policejní vyjednavači, aby slezl dolů. Kloudná řeč s ním nebyla, a to je nejen kvůli jazykové bariéře; polonahý cizinec je například oslovoval jménem svého kamaráda či vykládal o tom, že čeká, až přiletí drak. Podle znaleckého posudku nicméně duševní poruchou netrpěl. Po 15 hodinách – to už scházela hodina do půlnoci – drama ukončila akce zásahové jednotky s použitím taseru. Soudce Milan Rossi v jeho počínání shledal hned čtyři trestné činy: výtržnictví, poškození cizí věci, pokus o ublížení na zdraví a násilí na úřední osobě.

Kumpán sprejera se chtěl prátSe sklopenými hlavami rozhodně nechtěli přijmout své odhalení sprejer, kterého strážníci z Prahy 3 nad ránem přistihli přímo při čmárání na fasádu domu v ulici Zelenky-Hajského, a jeho kamarád, jenž hlídal. Nejprve se mladíci sice dali na útěk. Když ale pochopili, že zmizet v uličkách Žižkova se jim nepodaří – sprejerovi došly síly už po krátkém pronásledování – neváhali se uniformám postavit. O události z posledního listopadového pondělí informoval ve středu Jan Čihák z centrály městské policie. „Dvojice se pokusila strážníky napadnout, konstatoval s tím, že věc nadále šetří policie.
Nejprve byl dopaden právě sprejer; druhý z mužů utíkal dál. Když však zjistil, že se kamarád ocitl v nesnázích (podle strážníků byl agresivní a opakovaně se pokoušel utéct), vrátil se – a pak to začalo. „Pusťte ho, nebo vás zabiju!" zaznamenali strážníci jeho výkřik – načež se prý vrhl na hlídku s rukou zaťatou v pěst. Oba muže strážníci zpacifikovali.

Čtvrtina sprejerů byli cizinciPři dopadení čmáralů snažících se ulice metropole „zkrášlovat" pomocí sprejů nebo fixů, letos spadla klec již více než stokrát. Na místě činu nebo v jeho okolí (často totiž nechybí pronásledování aktérů snažících se uprchnout) od začátku roku pražští strážníci chytili a předali policistům 117 sprejerů. Převahu mají muži a mladší ročníky – rozhodně to však není pravidlem. Mezi odhalenými bylo 29 cizinců – představují tedy zhruba čtvrtinu dopadených podezřelých. Všichni končí v rukou policie – sprejerství se totiž považuje za trestný čin, a to bez ohledu na výši způsobené škody.
Na některé samozvané pouliční umělce příslušníci městské policie natrefili při běžné hlídkové činnosti, jiné vyhledali poté, co zaslechli charakteristický zvuk protřepáními spreje nebo sykot stříkané barvy – a v řadě případů vedla k dopadení upozornění všímavých svědků, kteří zavolali na tísňovou linku.

Čtěte také: Alkohol prozradila chůze i jízda