Známý soudní znalec v oboru lékařství a psycholog Jan Lašek na základě policejního spisu popsal, jakými útrapami si prošel mladík, než v domě v Pohodlí zemřel. Kromě fyzických zranění zde sehrál podle Laška vekou roli i jeho těžce narušený psychický stav.

„Poškozený skutečně prožíval to, čemu se říká mučivé útrapy. Způsob, jak s ním bylo zacházeno, je z tohoto pohledu naprosto bezprecedentní. Ke zhroucení muselo po určité době dojít. Je to poslední fáze syndromu obecné adaptace. Nejdříve přichází šok, pak je fáze pošoková, rezistence, kdy se organismus brání stresu. To vedlo k tomu, když ho osvobodili ze sklepa, že krátce na to zemřel. Zbytky obranných mechanismů se prostě zhroutily,“ popsal stav poškozeného před smrtí psycholog Jan Lašek.

Viktor Veselovskyy u Krajského soudu v Plzni.
Brutální útok na školačku: Osmnáct let se zdá mladíkovi moc, dívce poslal vzkaz

Vycházel z policejního spisu, kde je popsáno brutální zacházení s obětí jak v domě v Lubné, tak i na Pohodlí. Podle něj prožíval mladík extrémní stres, a to už od okamžiku, kdy ho obžalovaní chytili na jižní Moravě, převáželi ho v autě na Svitavsko, mučili v domě v Lubné i Pohodlí.

Poté, co obžalovaní týraného muže vyvedli ze sklepa, mohla se situace pro poškozeného zlepšit, ale tak se nestalo. „Skončily útrapy a přišlo uvolnění. To ale paradoxně vedlo k tomu, že si s tím organizmus nevěděl rady a neměl sílu se čemukoliv bránit, a to včetně komfortu,“ doplnil Lašek.

Desítky let pracuje Jan Lašek jako psycholog a soudní znalec, běžně potkává zločince nejtěžšího kalibru, ale brutální vražda v Pohodlí patří mezi ty méně obvyklé případy. „Tenhle případ je asi pátý nebo šestý, se kterým jsem se setkal ve své kariéře. Potkávám se s tím opravdu velmi výjimečně,“ podotkl Lašek.

Z vraždy osmadvacetiletého muže jsou vinni Pavel J. a Alexandr G. Právě osobnostmi obžalovaných se zabývaly i soudní znalkyně v oboru psychiatrie a psychologie.

Zdroj: Iveta Nádvorníková

Shodly se, že agrese je výrazným rysem obou mužů. Oba navíc trpí disociální poruchou osobnosti a u Pavla J. znalkyně popsala direktivní chování. Psycholožka Marcela Langová Šindelářová se vyjádřila k možnosti resocializace obžalovaných, a to je v posudku významný bod, který ovlivní zřejmě i výši trestu za brutální čin.

„Pokud se jedná o Alexandra G., tak ten má náhled na trestnou činnost, k činu se doznal a se skutkem se snaží psychicky vyrovnat, na rozdíl tedy od Pavla J. Pokud se jedná o možnosti resocializace obžalovaných, tak ty jsou u obou mužů hodnoceny jako malé, ne však nemožné,“ vysvětlila státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Muž a žena jsou obžalovaní ze znásilnění dítěte na Lounsku.
Dítě se počůrávalo, nutili ho pít matčinu moč. Nové detaily v sexuální kauze

A protože resocializace není vyloučená, nemohla státní zástupkyně pro obžalované žádat doživotní trest. „Pokud by soudce případ vyhodnotil jinak, tak trest doživotí může uložit. Ovšem pokud je tam šance na resocializaci, sice malá, ale je, tak nejsou splněné podmínky pro udělení doživotí,“ upozornila Faltusová.

Proces s obžalovanými v kauze Pohodlí bude pokračovat v týdnu od 13. května. Podle státní zástupkyně Faltusové budou slyšeni svědci, které navrhne obžalovaný Pavel J. Dojde také na promítání záznamu rekonstrukce činu, číst se budou listinné materiály. Předseda senátu Jan Šlosar předpokládá, že v květnu vynese nad oběma obžalovanými rozsudek. Pro Pavla J. navrhuje státní zástupkyně 30 let ve vězení, pro Alexandra G. 25 let. Oběma hrozí i výjimečný trest.