„Dvaadvacetiletý muž je obviněný ze zvlášť závažného zločinu a dalších třiadvacet osob z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková s tím, že věk zadržených se pohybuje v rozmezí osmnácti až čtyřiatřiceti let.

Při samotném zásahu bylo zadrženo pět lidí, přičemž mimo žďárských kriminalistů se na něm podíleli také policejní psovodi se psy vycvičenými na vyhledávání drog. „V rámci realizace jsme zadrželi pět osob, provedli jednu domovní prohlídku a čtyři prohlídky nebytových prostor. Při těchto prohlídkách jsme zajistili téměř sto padesát gramů pervitinu, kolem sto padesáti kusů tablet extáze, více jak sto gramů marihuany a finanční hotovost převyšující částku devadesát tisíc korun,“ přiblížil Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality. Hodnota drog byla vyčíslena na částku převyšující hranici tří set tisíc korun.

Poté následovalo odhalení zbývajících článků distributorské sítě. „Celkem třiadvacet osob bylo obviněno ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Dále policejní komisař zahájil trestní stíhání dvaadvacetiletého muže, který byl pro tento trestný čin obviněný ze spáchání zvlášť závažného zločinu,“ upřesnil Uhlíř.

Třiadvacet lidí je obviněno z toho, že od listopadu loňského roku distribuovali hlavně na Velkomeziříčsku a Žďársku drogy, a to zejména pervitin, ale i extázi a marihuanu. Dvaadvacetiletý muž, který je obviněný ze spáchání zločinu, má na svědomí jejich obstarávání, přechovávání a následnou distribuci k dealerům, ale v některých případech i k jejich koncovým uživatelům. V jednom z případů prodal dalšímu dealerovi během čtyř měsíců kolem sta gramů pervitinu, za což inkasoval částku přes sto dvacet tisíc korun.

Případ žďárští kriminalisté nadále vyšetřují. „Za spáchaný přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. V případě zvlášť závažného zločinu se trestní sazba pohybuje od dvou do deseti let,“ dodal Radek Uhlíř.