Záhadu hlavolamu vyřešili říčanští hasiči bleskově, řekl s nadsázkou Ladislav Holomčík, mluvčí středočeských hasičů. V květnu totiž operátor tísňové linky přijal informaci o ježkovi uvězněném v kleci – tentokrát se však nejednalo o známý hlavolam, ale o skutečného ježka uvězněného v kleci.

„K události byla vyslána říčanská jednotka profesionálních hasičů, která po příjezdu na místo našla ježka uvízlého v gabionu, tedy v drátěné kleci, která se po vyplnění kameny využívá například pro výstavbu opěrných zdí. Hasiči za použití štípacích kleští nezraněného ježka opatrně vystříhali a pustili do volné přírody. Záchranná akce trvala od ohlášení dvanáct minut,“ poznamenal Ladislav Holomčík.

Zachraňovali muže z mostního oblouku

Následující případ rozhodně úsměvný není: v červnu přijala tísňová linka středočeských hasičů žádost policie o spolupráci při záchraně člověka. Ten ležel na jednom z oblouků štěchovického mostu na Praze-západ. „Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče z Jílového a lezecké družstvo z řevnické stanice. Zároveň byl poplach vyhlášen jednotce SDH obce Štěchovice, která vyjela i s motorovým člunem. Po příjezdu na místo se potvrdilo, že na mostním oblouku ve výšce přibližně 12 metrů nad vozovkou a 20 metrů od hladiny Vltavy leží osoba, která se nehýbe,“ uvedl Ladislav Holomčík.

Ilustrační foto
Kolínská záchytka končí. Letošní Silvestr pro ni bude poslední

Ke slovu tak nastoupila výšková technika, Středočechům pomohli i hasiči z hlavního města Prahy – ze stanice Radotín – a přivezli žebřík s košem. „S jeho pomocí se lezci dostali až na vrchol jen něco málo přes metr a půl širokého oblouku k spícímu muži, kterého nejdříve zajistili a pak probudili. Následně ho přendali do koše a snesli do bezpečí na pevnou zem. Vlastní záchrannou akci, která trvala asi deset minut, zabezpečovala ze člunu na vodě štěchovická dobrovolná jednotka,“ uvedl Ladislav Holomčík. „Muž byl bez zjevného zranění předán policii, které se přiznal, že nad ránem při cestě ze zábavy posilněn alkoholem zvolil svoji oblíbenou trasu po mostním oblouku, kde ho však přepadla únava, a tak si lehl…“ dodal k případu Ladislav Holomčík.

Koně zachraňovalo pět jednotek

Kůň spadl do jámy a muselo mu pomoci pět jednotek. Tak by se dala ve zkratce popsat událost, kterou se středočeští hasiči zabývali v červnu. Mezi obcemi Klínec a Měchenice v chatové oblasti, která není přístupná běžné hasičské technice, zasahovali profesionální hasiči ze stanic HZS Jílové, HZS Řevnice, na místě pomáhali i dobrovolní hasiči z obcí Klínec, Davle a Jíloviště.

„Hasiči dojeli, kam až to terén dovolil, a pak na místo zásahu museli dojít s potřebným vybavením pěšky. Kůň se propadl do úzké a zároveň hluboké prohlubně, kterou hasiči nejprve ženijním nářadím zvětšili. Zvíře při tom chránili zásahovými kabáty, aby nedošlo k jeho dalšímu poranění,“ popsal Ladislav Holomčík výjezd.

Koně se podařilo vytáhnout po třech hodinách. „S ohledem na jeho zranění způsobené pádem byl na místo povolán veterinární lékař. Hasiči před návratem na základny provizorně zabezpečili jámu páskou a místo předali Policii ČR,“ podotkl mluvčí hasičů.

Zdroj: Youtube
Ozbrojený muž přepadl banku v Příbrami
Muž se zbraní přepadl banku v centru Příbrami. Rukojmí osvobodila zásahovka

Na chirurgii zasahovali u netradičního případu

Následující výjezd hasičů vzbudí hrůzu u všech mužů. Mluvčí hasičů Ladislav Holomčík k případu uvedl, že sundávání prstýnků z oteklých prstů je běžná záležitost, ke které hasiči zpravidla zajíždějí na chirurgické ambulance. „Jedno říjnové páteční odpoledne byli přivoláni do příbramské nemocnice k podobnému, i když zcela ojedinělému úkonu – sundání perlátoru z penisu,“ uvedl mluvčí hasičů. Kovový kroužek, který na vodovodní baterii pomocí sítek provzdušňuje vodu, odstranili asi za patnáct minut podobně jako prstýnek. „To znamená pomocí minibrusky za neustálého chlazení vodou,“ popsal postup Ladislav Holomčík.

Auto nakonec nehořelo

Jednu říjnovou neděli v půl deváté večer vyjeli kladenští profesionální hasiči k požáru osobního vozu na okraji města v Kročehlavech. „Podle oznamovatele stálo vozidlo na odlehlém místě na louce mezi náletovými křovinami a bylo plné kouře. Jak se při průzkumu ukázalo, nešlo o kouř, ale všechna okna auta byla silně orosená. V úmyslně odstaveném automobilu tak, aby byl co nejméně vidět, totiž nehořelo, ale bylo dějištěm milostných hrátek,“ řekl Ladislav Holomčík.

Ilustrační foto
Za tři dny vyrazili záchranáři na 1166 výjezdů