České banky loni zaznamenaly kybernetické útoky na přibližně sedmdesát tisíc svých klientů. Ti během těchto podvodů přišly o 1,35 miliardy korun. Zatímco ale v předešlém roce představovala škoda na jednoho okradeného v průměru asi 160 tisíc korun, ve druhém pololetí loňského roku to bylo necelých dvacet tisíc korun.

Jste v kyberprostoru v bezpečí? Hlasujte v anketě.

„Nejčastějšími terči kyberpodvodníků jsou lidé ve věku 36 až 44 let. O něco častěji jsou oběťmi ženy, ale muži to kompenzují tím, že přicházejí o vyšší částky. Podařilo se nám zastavit více než třináct milionů jednorázových transakcí, i když nejvyšší škoda se vyšplhala až na patnáct milionů korun,“ uvedl ředitel útvaru digitalizace ČSOB Tomáš Stegura.

Jestliže člověk podvodníkovi naletí, mohou škody dosáhnout i několika set tisíc korun:

Každý telefonát je lepší považovat za podvod, radí experti. Ilustrační snímek
U telefonu... Podvodníci umí napodobit hlasy autorit. Důchodci jsou snadný terč

Podvodníci přicházejí se stále dokonalejšími nápady, jak svou oběť okrást a v poslední době svoje útoky kombinují. Nejčastějšími podvody jsou v současné době investiční podvody, falešní bankéři a love scams, známé jako nigerijské dopisy. „V tuto chvíli vyhrávají investiční podvody. Klient to dělá dobrovolně a obvykle, když mu voláme, tak nám vysvětluje, že platbu máme uvolnit a nemáme ji zadržovat. Chce to udělat,“ posteskl si šéf bezpečnosti České spořitelny Josef Rech.

Pozitivní zprávou mohou být čísla policie. Počet jí evidovaných trestných činů v kyberptostoru totiž nerostl tak závratným tempem jako v minulých letech. Celkem loni policie evidovala necelých dvacet tisíc trestných činů tohoto druhu. Nutno podotknout, že ne všechny oběti policii nahlásí, že se staly obětí trestného činu.

Jste v kyberprostoru v bezpečí? Hlasujte v anketě.