Zákaz činnosti a zvýšení sankcí za nevedení evidence léčivých příspěvků ze dvou na dvacet milionů korun. S tím počítá vládní návrh novely zákona, o kterém rozhodnou poslanci a senátoři. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) to považuje za nezbytný krok k ochraně zdraví lidí. „Je to zpřísnění trestů za činnost, která je fakticky nelegálním vývozem léčiv,“ řekl.

Dodal, že si je vědom, že drtivá většina lékárníků a provozovatelů lékáren jsou poctiví lidé a tento problém se týká jen menšiny z nich. Pro ty, kteří jim kazí pověst, má být ale zpřísnění varováním, že nelegální činnost nebude stát tolerovat, ale naopak tvrdě trestat.

Češi si od 12. června mohou vyzvedávat léky na eRecept i v Polsku
Češi mohou pro léky do Polska už i s eReceptem. Stejně jako Poláci do Česka

S navýšením sazeb pokut na desetinásobek ale nesouhlasí lékárníci. „Již dosavadní výše pokuty je nepřiměřeně vysoká, což jsme namítali už v minulosti při přípravě zákona o léčivech,“ reagoval pro Deník viceprezident České lékarnické komory Martin Kopecký.

Už nyní jsou podle něj pokuty pro lékárny vysoké i při málo závažných přestupcích. Desetinásobným zvýšením horní hranice se obává přitvrzení. „K navýšení pokuty by měly být závažné důvody doložené tvrdými daty o tom, že nynější sazba neplní svůj účel,“ zmínil.

Léky za miliony

Podle inspektorů Státního ústavu pro kontrolu léčiv se z lékáren ztratily léky za desítky milionů korun. Z oficiálního dodavatelského řetězce mizí léčiva vázaná na lékařský předpis - například pro léčbu diabetu, nádorových onemocnění, astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, epilepsie, vysokého krevního tlaku či vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

Lékárna - Ilustrační foto
Chceme léčit, jak máme, volají doktoři. Česko ale stále trápí výpadky léků

Inspektoři narazili kupříkladu na případ, kdy se provozovateli během třinácti měsíců z lékáren ztratilo více než 31 tisíc balení léčiv v celkové hodnotě téměř 17,5 milionu korun. „Tento způsob porušování zákona se týká především léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis, které jsou v zahraničí dražší než v Česku. U nás je totiž jejich cena regulovaná,“ vysvětlila ředitelka ústavu Irena Storová.

Viceprezident Kopecký uvedl, že lékárníci vnímají vážnost nezákonného obchodování s léčivými přípravky stejně jako ministerští úředníci či inspektoři. Navrhují proto přijmout právní úpravu, která provozovatelům dopouštějícím se nelegálního jednání účinně znemožní zacházení s léčivými přípravky.

Špatně nakombinované léky mohou způsobit vážné komplikace, nebo dokonce úmrtí
Pozor na nebezpečné křížení léků. Pacienti mohou požádat o kontrolu předpisů

Podle něj by pomohlo zavedení takzvaného institutu nespolehlivého provozovatele. „Je lhostejné, zda bude nazván zrovna takto,“ zdůraznil. Provozovatel lékárny by se jím oficiálně stal v momentě, kdy by znemožnil provedení kontroly nebo nepředložil dostatečnou evidenci výdejů léčivých přípravků.

V takovém případě by nemohl objednávat žádné nebo některé léčivé přípravky. Přinejmenším pak ty omezeně dostupné. „Distributor by mu nesměl nejméně po stanovou dobu léčivé přípravky dodávat,“ dodal Kopecký.