Operátoři tísňové linky přijali 26. prosince v 17:15 hodin oznámení kvůli oslnění pilota letadla zeleným laserem. V letadle cestovali dva piloti, čtyři stevardi a 112 cestujících.

„Paprsky laseru byly zaznamenány ve třech intervalech po dobu 20 sekund z lokality Kladno-Kročehlavy, avšak bohužel nebyla tato lokalita blíže specifikována. Na místo okamžitě vyjelo několik policejních hlídek, včetně psovoda se služebním psem. Bohužel se ale nepodařilo pachatele vypátrat,“ připomněla prosincový případ policejní mluvčí Michaela Richterová a dodala: „V souvislosti s touto událostí se obracíme na všechny, kteří by měli jakoukoliv informaci k osobě, jenž má tento čin na svědomí. V případě jakýchkoliv poznatků kontaktujte policisty na tísňové lince 158.“

Kriminalisté již zahájili ve věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení, za což pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětím svobody na 3 roky až 10 let.

Ilustrační foto.
Mladík bez řidičáku brázdil ulice Kladna, nyní mu hrozí vězení

Oslnění pilotů totiž může způsobit katastrofu letadla, protože člověk na několik vteřin může ztratit orientaci, což mu znemožní se soustředit na přístroje, které ho navádí k přistání.

„Ačkoliv je někdo přesvědčen, že laserová show na různých oslavách či akcích je neodmyslitelnou součástí anebo jiné neuvážené zacházení s takovým zařízením je zábava, je třeba si uvědomit i následky! V těchto případech naštěstí nedošlo k žádným fatálním událostem, což nevyvrací riziko neštěstí, ke kterému by mohlo dojít,“ upozornila na závěr policistka.