Hlídka chtěla na dálnici D10 zastavit auto kvůli neuhrazenému dálničnímu poplatku. Výstražným zařízením s nápisem „NÁSLEDUJ MĚ“ se hlídka pokusila svést vozidlo na Exit 63 směrem na Březinu, to se jí ale nepovedlo.

„Řidič na poslední chvíli strhl vozidlo a pokračoval vysokou rychlostí po D10. Celníci řidiče dojeli a snažili se vozidlo znovu zastavit. Řidič ale na výzvy celníků nereagoval a svou rychlou a nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Ve snaze hlídku setřást dokonce couval na rychlostní silnici I/35,“ popsala událost mluvčí Celního úřadu pro Liberecký kraj Amálie Kolářová.

Dva zákazy řízení

Díky vzájemné spolupráci celníků a policistů se řidiče podařilo zastavit u sjezdu na Liberec - Vesec. Hlídka provedla kontrolu vozidla, zda se v něm nenachází zboží uniklé celnímu dohledu, a nic nenašla. Řidič měl však dva zákazy řízení, dechová zkouška a test na přítomnost drog dopadly negativně. Za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozí řidiči v případě prokázání viny odnětí svobody až na dva roky.

Při nehodě se zranil řidič osobního auta.
Šofér autobusu na Vyškovsku nadýchal, přitom vezl děti. Chyboval řidič auta

„Mobilní hlídky celní správy se na Liberecku stále častěji setkávají s řidiči, kteří mají platný zákaz řízení, blokaci řidičských oprávnění či řidičský průkaz na danou skupinu nevlastní vůbec. Za uplynulý rok celníci zaznamenali téměř 30% nárůst těchto případů oproti roku 2022,“ podotkla mluvčí.

Dále celníci evidují případy, kdy se řidiči vydávají za jiné osoby, ve většině případů za své příbuzné, nebo si po nuceném zastavení přesedají na místo spolujezdce. „Tito lidé nejen že řídí vozidlo neoprávněně, ale dopouštějí se i jiných prohřešků. V řadě případů převážejí ve vozidle drogy a prekurzory či vybrané výrobky v nadlimitním množství,“ dodala Kolářová.

Mohlo by vás zajímat: Drogové doupě. Bar v Liberci, na který zaútočil žhář, nemá dobrou pověst

Zdroj: Deník/Jiří Louda