„Tyto osoby byly obviněny ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti a za vinu je jim kladeno zejména porušení důležitých povinností vyplývajících z jejich zaměstnání a funkcí tím, že v rozporu s předpisy a s technickou dokumentací, které stanovují mimo jiné podmínky pro provoz této lanové dráhy, byla dráha Horní Hanychov - Ještěd vědomě provozována,“ sdělil krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Následovat budou další úkony spojené s vyšetřováním celé věci v přípravném řízení. Na vyšetřování se podílí i Drážní inspekce, která na žádost policie odložila projednávání a vydání závěrečné zprávy.

Pád kabiny lanovky na Ještědu.
Rok od pádu lanovky na Ještěd: Nová zatím nebude, vyšetřování se vleče

„Ta tedy nemůže být v tuto chvíli zveřejněna. Obsahuje veškerá zjištění Drážní inspekce týkající se příčin a okolností vzniku mimořádné události,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Za pádem lanovky stálo prasklé lano a nebyla tam automatická záchranná brzda.

České dráhy (ČD) proti obvinění podaly stížnost, s názorem policie se neztotožňují. „České dráhy i všichni jejich zaměstnanci po celou dobu vyšetřování úzce spolupracovali s vyšetřujícími orgány na objasnění příčin nehody,“ uvedl mluvčí ČD Petr Štáhlavský. Podle společnosti měla lanovka na Ještěd veškerá nezbytná povolení a revize, které jsou k provozu lanovky potřeba. „Věříme, že se v trestním řízení prokáže, že trestní odpovědnost společnosti nebo jejích zaměstnanců není na místě,“ doplnil mluvčí.

Jaká bude budoucnost lanovky? 

Lanovku, která aktuálně není v provozu, vlastní stále České dráhy. Podnik nemá zájem stavbu nové lanovky financovat a ani ji provozovat. Vybudování nové lanovky má přijít na zhruba 300 milionů korun a ty rozhodně České dráhy do stavby investovat nechtějí, raději peníze vloží do modernizace vlaků. „Chceme se věnovat hlavnímu businessu naší firmy, a tím je zajištění železniční dopravy,“ osvětlil mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

U pádu lanovky zasahují všechny složky IZS.U pádu lanovky zasahovaly všechny složky IZSZdroj: Deník/Jiří Louda

O převzetí pozemků a budov projevilo tak zájem město Liberec. Obě strany si nechaly zpracovat znalecké posudky a aktuálně probíhají jednání. Město zaslalo připomínky k posudku Českých drah a před týdnem se obě strany, že společně objednají a zaplatí revizní posudek, podle kterého se budou řídit.

„Měli jsme výhrady k posudku Českých drah, která stanovuje cenu kolem 50 milionů. Podle nás by měla být nižší a věříme, že ji revizní posudek prokáže,“ řekl Deníku liberecký primátor Jaroslav Zámečník. V současnosti zároveň liberecká radnice připravuje podklady pro budoucí soutěž na dodávku nejnovější a bezpečné technologie. „Bude splňovat nejpřísnější nároky, aby se takové neštěstí už nikdy neopakovalo,“ zdůraznil primátor.

Pád kabiny lanovky na Ještědu. Na místě spolupracují s HZS také hasiči Správy železnic.
V Liberci na Ještědu spadla lanovka. Průvodčí zemřel, další lidi evakuovali

Veřejnost se o budoucnost lanovky dlouhodobě zajímá. To dokládá například hojná účast na veřejné besedě o její budoucí podobě, která proběhla koncem letošního června. „Byť ten proces může připadat někomu dlouhý, obnáší spoustu různých administrativních úkonů, které nelze urychlit,“ dodal vedoucí tiskového oddělení a vnějších vztahů libereckého magistrátu Tomáš Tesař.