Liberecký krajský soud rozplétá případ amatérského investora Jindřicha Zemana, který podle obžaloby vylákal z nejméně 76 lidí několik desítek milionů korun, s nimiž chtěl obchodovat na burze. Většině poškozených se ale údajně vrátil jen pouhý zlomek sumy, kterou investovali.

Státní zástupce viní 37letého muže z podvodu velkého rozsahu, za což bývalému veteránovi z Kosova hrozí až deset let za mřížemi. „Celkový objem prostředků, který se v systému protočil, byl kolem sta milionů korun,“ upřesnil státní zástupce Petr Hořín.

Jindřich Zeman se hned na začátku úterního líčení všem poškozeným omluvil. „Akcie nejsou špatná věc, ale já jsem to špatně dělal,“ sypal si popel na hlavu obžalovaný, který věřil, že se mu podaří peníze zhodnotit. „Neplánoval jsem, že to tak dopadne. Nechtěl jsem okrást kamarády,“ vysvětlil.

NE VŠE ŠLO DO AKCIÍ

Podle státního zástupce Petra Hořína však Zeman neinvestoval všechny peníze, které od lidí získal. „Část prostředků šla na zaplacení úroků věřitelům, část jich použil pro vlastní potřebu,“ objasnil Hořín.

Pravě to, že lidé měli kontinuálně dostávat úroky, bylo podle něj důvodem, proč obžalovanému poskytovali své peníze v průběhu několika let dokonce opakovaně. „Pořád měli dobrý pocit, že mají někde uložené peníze, ze kterých jim chodí tři procenta měsíčně, a to v situaci, kdy reposazby České národní banky byly takřka na nule. On sliboval 36 procent ročně,“ poznamenal Hořín.

Příběh se smutným koncem začal, když se Zeman vrátil z mise v Kosovu. „Přemýšlel jsem, co s penězi, a tak jsem investoval do podílových fondů. Pak jsem si řekl, proč za to někomu platit, když to můžu zkusit sám,“ vypověděl obžalovaný.

„LIDÉ MI VOLALI SAMI“

Mezi lety 2006 až 2014 se pak rozjela spirála, do které se podle spisu postupně zapojila téměř stovka lidí. Někteří měli přispět několik set tisíc korun, jiní údajně poskytli dokonce miliony. „Sám to nechápu, měl jsem v té době asi nějakou auru. Stačilo, když jsem se na ty lidi podíval a oni mi dali peníze,“ dodal obžalovaný muž.

S řadou z nich se podle svých slov ani nesetkal. „Ozývali se na základě referencí. Někdo mi třeba zavolal, že má 300 tisíc, tak jsem mu řekl, že mám zájem. Pak jsme si jen mailovali a on převedl peníze,“ popsal Zeman.Mezi poškozenými je řada jeho bývalých kolegů, jejich přátel, ale například i podnikatelé z Ústecka a jeden jeho příbuzný. U některých Zeman rozporuje částku, kterou uvádějí. „Někteří dostali peníze v hotovosti, nemám to, jak doložit,“ poznamenal obžalovaný.

Soud bude pokračovat za několik týdnů výslechem poškozených.