K zásahu vyzvali hasiče zdravotníci, kteří na místě zasahovali jako první. Podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů průzkum na místě ukázal, že v jednom z bytů uniká z plynového kotle oxid uhelnatý. Zdravotníci v době příjezdu hasičů na místo již ošetřovali čtyři osoby, které se jedovatého plynu nadýchaly.

Z bytového domu hasiči nakonec evakuovali jedenáct lidí, jimž poskytli zázemí ve speciálním autobusu. Devět z nich pak na rozhodnutí lékaře pro jistotu putovalo do nemocnice na pozorování.

Hasiči následně zasažený byt i celý dům odvětrali. Detekčním přístrojem pak v objektu už nenaměřili žádné hodnoty oxidu uhelnatého. Vendula Matějů doplnila, že zásah trval asi hodinu a půl.

Podle mluvčí českobudějovické nemocnice Ivy Novákové bylo sedm lidí hospitalizováno na dětském oddělení. Lékaři vyšetřili a hospitalizovali šest dětí a jednu dospělou pacientku. "V době příjezdu do nemocnice byli všichni při vědomí," informovala mluvčí.

Dvě děti byly hospitalizovány na dětské jednotce intenzivní péče, čtyři děti a jedna matka na standardním lůžku. U všech je v plánu brzké propuštění.

Na oddělení urgentního příjmu byly ošetřeny dvě dospělé osoby, jedna byla propuštěna a druhá byla přijata k hospitalizaci na plicním oddělení.

Oxidu uhelnatému se přezdívá tichý zabiják. Je to jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch a se vzduchem tvoří výbušné směsi. Velmi rychle s váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku kterého se kyslík nemůže dostat do těla.

Plyn je bezbarvý, bez chuti a bez zápachu, nemá dráždivé účinky, takže je lidskými smysly nezaznamenatelný. Napadá nervový systém, který tělo prakticky paralyzuje. Člověk, který se nadýchá oxidu uhelnatého, zmalátní, syčí mu v uších, buší mu srdce, může usnout nebo omdlít, zvracet, může ho bolet hlava. Při delším pobytu v místnosti nastává bezvědomí, zástava oběhu a smrt.

Jak předejít otravě? V případě, že máte plynové vytápění, radí hasiči nepodceňovat důležitost kontrol plynových spotřebičů a spalinových cest. Nebezpečí hrozí zejména u otevřených spotřebičů, kde při samovolném uvolňování plynu může dojít k otravě.

Topidla potřebují pro svou správnou funkci dostatečný přívod vzduchu. U některých druhů topidel (např. u karmy) hrozí právě v případě nedostatečného odvětrání otrava oxidem uhelnatým. I zkontrolovaný a seřízený spotřebič se tak může stát příčinou otravy.

Informace o správné instalaci a požadavcích pro provoz a revize spotřebičů jsou uvedeny v návodu výrobce a provozovatel tepelného spotřebiče by je tak měl mít k dispozici a řádně je dodržovat.