Na Klatovsku si například muž na internetu v cizině vyhlédl vůz Mitsubishi Outlander. Prostřednictvím e-mailu se s neznámým pachatelem dohodli na nákupu a jeho dovozu. V rámci elektronické komunikace byla domluvena platba předem a poškozený zaplatil přes 340 tisíc korun a 1403 korun za převod peněz. Prodejce přestal odpovídat a kupující neměl peníze ani auto.

Rozhodně nejde o jediný takový případ. Policisté na Klatovsku prověřují několik oznámení, kdy jsou pachatelé ve spojení s poškozenými jen pomocí informačních technologií. „Útoky podvodníků jsou cílené, vždy se chtějí obohatit a získat vaše finanční prostředky,“ uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Podvody na internetu. Ilustrační foto
Posíláme vám dávku, zadejte heslo. Podvodníci vysávají peníze novým trikem

Další podvodník prostřednictvím komunikační aplikace a zaslaného odkazu na podvodné stránky získal přístup do internetového bankovnictví. Následně provedl šest neoprávněných převodů na jiný účet a škoda činí 98 300 korun.

Banka vše posuzuje

Co se týče informací o bankovnictví, je nutné být velmi obezřetní, jelikož banka poté ne vždy pomůže. „Všechny případy, kdy klient prohlásí transakci za neautorizovanou, posuzujeme individuálně s ohledem na povinnosti klienta při dodržování zásad bezpečného užívání elektronického bankovnictví. V případě, kdy klient poruší zásady bezpečného užívání, například zadáním přihlašovacích údajů mimo internetové bankovnictví nebo umožní přístup do svého počítače neznámé osobě, nese odpovědnost právě klient,“ vysvětlil mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Podvodníci si také v některých případech berou za svůj cíl i firmy. Překonají bezpečnostní opatření počítačového systému a na základě získaného přístupu k e-mailovému účtu provedou změny v účetním programu společnosti. „Pachatel v jednom z případů pozměnil v sedmi fakturách bankovní účty, ale ke škodě nakonec nedošlo,“ sdělila Ladmanová.

Narazil na podvod s kryptoměnou

Velkým problémem současné doby je nákup kryptoměn. Takový podvod aktuálně vyšetřují policisté na Tachovsku. „Čtyřiadvacetiletý muž se prostřednictvím internetu seznámil s osobou vystupující pod ženským jménem a po několika dnech se od ní dozvěděl, že vlastní kancelář, která obchoduje s kryptoměnami. Poškozený s nimi měl zkušenosti a rozhodl se s novou známou pro obchod,“ uvedla mluvčí policie Iva Vršecká.

Kyberkriminalita je na vzestupu a potvrzují to i aktuální data
Krádeže na internetu: Zloději už letos ukradli tolik, co za celý loňský rok

Muž si následně prostřednictvím odkazu, který mu jeho nová známá poslala, zřídil zahraniční účet. V bance si půjčil 600 tisíc korun, dalších 290 tisíc mu poskytl člen rodiny, a finance zaslal na zahraniční účet. Když si chtěl částku i s výnosem převést zpět na svůj účet v Česku, systém mu převod neumožnil, e-mailem mu přišla zpráva, že musí uhradit daň za převod ve výši 250 tisíc korun. Tuto sumu zaplatil, peníze však převedeny nebyly a vznikla mu více než milionová škoda.

Policie apeluje na všechny, aby byli ostražití.