Opilý Janoušek srazil ženu automobilem v roce 2012 v Praze Michli. Po předchozí kolizi se jej snažila na křižovatce zastavit. Původně čelil Janoušek obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Roman Janoušek.
Nemocný lobbista Janoušek? Sledování odhalilo, že jezdil na kole i plaval

V roce 2016 požádal o obnovu řízení, nevyhověl mu však ani Městský, ani Vrchní soud v Praze. Obhajoba předkládala například znalecké posudky, údajně prokazující Janouškovu závislost na alkoholu a dalších návykových látkách. "Tato skutečnost je svou povahou v řízení nová," řekl při vyhlášení nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Porucha zorného pole

Ústavní stížnost poukazovala také na poruchu zorného pole jako na důsledek chronického subdurálního hematomu v mozku. Oba pražské soudy podle stížnosti chybovaly při hodnocení důvodů pro obnovu, které Janoušek uváděl. Závěry soudů jsou podle Janouška v rozporu s právní úpravou, předpojaté a nepřezkoumatelné. Stížnost čekala na rozhodnutí Ústavního soudu od roku 2017. Nyní by měl znovu rozhodovat Městský soud v Praze.

Roman Janoušek.
Lobbista Janoušek míří znovu před soud. Kvůli prominutí trestu

Trest nastoupil Janoušek už v listopadu 2014. V brněnské věznici ale zůstal jen do března 2016, potom byl z rozhodnutí Krajského soudu v Brně dočasně propuštěn na svobodu. Momentálně má trest přerušený do jara příštího roku kvůli závažným zdravotním problémům.

Janoušek také dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu ze zdravotních důvodů, ten mu však ani jednou nevyhověl. V létě nechal Vrchní soud v Praze těžce Janouška sledovat a ukázalo se, že chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii.