Na lavici obžalovaných usedli Tomáš G. a jeho manželka Blanka G., na jejíž autoškolu byla část dotací poskytována. Souzena je také majitelka havířovské autoškoly Iveta G.

Obžalovaní měli v letech 2014 až 2015 provádět rekvalifikace pro Úřad práce ČR. Podle obžaloby předložili k proplacení faktury za praktické jízdy, které se neuskutečnily. Škoda byla vyčíslena na téměř 2,5 milionu korun. Všem hrozí až osm let vězení.

JÍZDY

„Jednalo se o rekvalifikaci, která spočívala v zajišťování kurzu pro nezaměstnané osoby. Ty měly získávat řidičské oprávnění skupiny C. Měly provádět cvičné jízdy, které ve skutečnosti nebyly prováděny, ale byly fakturovány,“ konstatoval žalobce Marián Mácha s tím, že řada lidí žádnou praktickou jízdu neabsolvovala, další odjezdili méně hodin, než činil předepsaný počet. Účastníci kurzu některé neuskutečněné jízdy ve výkazu sami podepsali, u dalších byly odhaleny falešné podpisy.

Na údajný podvod se podle žalobce přišlo při porovnání výkazů. „Cvičné jízdy byly prováděny jedním vozidlem, které si obě autoškoly navzájem půjčovaly. Fakturovaly jízdy, které v tentýž čas měly být prováděny na různých místech stejným vozidlem oběma autoškolami,“ dodal Mácha.

Jako první předstoupila před soud Iveta G., která vinu odmítla. „Neprováděla jsem teoretickou ani praktickou výuku,“ prohlásila. Následně využila svého práva a odmítla vypovídat.

POMÁHAL MANŽELCE

Tomáš G., který sám vlastní autoškolu, soudu popisoval, jak se staral o organizaci autoškoly své manželky Blanky, která v té době byla na mateřské dovolené.

„Účastnila se jen zdravotní výuky,“ řekl Tomáš G. s tím, že na nesrovnalosti se přišlo později při zajišťování podkladů pro kontrolu čerpání dotací. Jak obžalovaný dodal, ve velkém objemu práce mohlo dojít k nějakým chybám. Rozsah, o kterém pojednává obžaloba, si však nedokáže vysvětlit.

Podle Tomáše G. vedl záznamy o provozu vozidla učitel, podklady pak zpracovala najatá administrativní síla, o účetnictví se starala účetní. Tomáš G. byl před několika roky odsouzen k podmíněnému trestu a dvouletému zákazu činnosti. Soud jej potrestal za účast na podvodném vydávání řidičských průkazů na ostravském magistrátu. Jednání je naplánováno do čtvrtka.