„Oba uprchlíci byli bez dokladů, ale shodně uváděli, že pocházejí z Alžírska a že jsou pozitivní na covid-19. Celníci jejich věk odhadli na 35 až 40 let,“ potvrdila Yvona Matějková, mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj.

„Moji kolegové mužům z kamionu poskytli jednorázové ochranné pomůcky, roušky, protože je neměli," uvedl velitel Městské policie Benešov Radek Stulík. „Prohledali jsme jim také batohy, jestli v nich nemají například zbraně nebo drogy," připomněl velitel strážníků.

Kamion se do Benešova dostal ze srbského Bělehradu, odkud vyjel v pondělí 5. října. Do Česka jeho řidič vezl nábytek.
„Celý kamion proto benešovští celníci vyložili, prohlédli a zkontrolovali, jestli se uvnitř neskrývají další migranti,“ dodala mluvčí s tím, že celníci kontaktovali Policii České republiky se žádostí o součinnost a případ si převzala cizinecká policie. 

Běženci bezprostředně po odhalení požadovali po celnících pití, protože byli žízniví. Dostali perlivou vodu, ale proti jejímu podání se ostře ohrazovali s tím, že chtějí vodu neperlivou.

Ložnou plochu kamionu, která se pro muže na téměř týden stala domov, právě tak používali. Na podlaze tak vykonávali i přirozenou lidskou potřebu. Kamion proto následně vydezinfikovali hasiči z Benešova.

Zda byli migranti skutečně nakažení covidem-19, ale zatím není jisté. Dokladem o prodělaném testu na toto onemocnění se neprokázali. Podle jednoho ze svědků události, ale jejich tvrzení nejspíš vycházelo z vlastního přesvědčení, že se jich kvůli tomu budou české orgány bát a nechají je proto raději jít.

V poměrně krátké době se jedná o další případ, který skončil na Benešovsku. Před časem se dva běženci objevili také na čerpadle na Střechově, na dálnici D1.