Nejvyšší soud rozhodl spor mezi bývalým prezidentem Milošem Zemanem a jeho tehdejším poradcem Zdeňkem Šarapatkou po roce. „Nejvyšší soud odmítl dovolání Ing. Miloše Zemana ve věci žalobce Z. Š. Podrobnosti budou k dispozici po vyhotovení originálu rozhodnutí, což bude nejpozději do 60 dnů,“ uvedla Tomíčková.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel z úřadu vlády po dohodě.

Šarapatka na sociální síti X rozhodnutí soudu přivítal. „Nejvyšší soud dnes exprezidentovi nařídil omluvu za pomluvu, kterou o mně šířil. Naděje pro kmány a memento pro pány, že právo nezná vyvolených. Zlu se neustupuje!“ uvedl.

„Omluva je námi předepsaná. V případě průtahů, nebo snad jejího neuskutečnění, následuje exekuční návrh,“ napsal.

Krajský soud v Praze v listopadu 2022 pravomocně rozhodl, že se Miloš Zeman musí omluvit. Ten místo toho podal dovolání: 

Český prezident Miloš Zeman (na snímku z 7. prosince 2022).
Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti neomluvil, podal dovolání

Bývalý poradce u soudů už dříve docílil omluvy za výrok od státu, konkrétně ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba. Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta, které soudy pravomocně vyhověly.

Zeman se ale ve stanovené lhůtě neomluvil. Šarapatka kvůli tomu podal na prezidenta exekuční návrh. Zeman se zároveň obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud.